Jaar van het Kasteel 2005 Kasteel Haamstede (foto Ingrid Leeftink) Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Kastelen spreken tot de verbeelding. In oude en moderne sprookjes zijn kastelen de plaatsen waar boze koninginnen hun plannen uitbroeden, dappere prinsen een knappe prinses bevrijden of waar huwelijken plaatsvinden waar heel de wereld bij wegdroomt. Onze zoon van drie speelt met overgave prins en met enige regelmaat wordt onze woonkamer tot kasteel omgebouwd. Zelf blijven mij kastelen ook altijd imponeren. Als jongen ging ik regelmatig bij het kasteel in Haamstede kijken om de grandeur van vroegere tijden te zien. De fundamenten van de Hellenburg bij Baarland maakten indruk op mij toen ik daar bijna tien jaar geleden op een fietstocht door de Zak van Zuid-Beveland onverwacht langs kwam. En ik ben nog steeds blij met een uitspraak van de Raad van State enkele jaren terug, waarin de zichtlijnen op het Slot Moermond strikt werden gehanteerd en een plan voor een lokaal bedrijventerrein vernietigd werd. Er zijn in Zeeland veel kastelen en historische buitenplaatsen verloren gegaan en daarom is het noodzakelijk om zorgvuldig om te springen met die schaarse exemplaren die nog behouden zijn gebleven. Het initiatief om 2005 uit te roepen tot Jaar van het Kasteel helpt daarbij: in heel Nederland wordt aandacht besteed aan kastelen en historische buitenplaatsen. Gedurende dit jaar zijn er voor geïnteresseerden meer kansen om kastelen en buitenplaatsen te bezoeken, ook een aantal die normaal gesproken niet toegankelijk zijn voor publiek. Veel van de interessante wetenswaardigheden over dit onderwerp zijn verborgen in de grond of te raadplegen in archieven. Ook hieraan zal aandacht worden besteed in bijvoorbeeld exposities en publicaties. En vanzelf sprekend zijn er speciale activiteiten voor basisschool leerlingen en worden rondleidingen en excursies georganiseerd. Dit themajaar wordt gecoördineerd door de SCEZ, net als 2003 Jaar van de Boerderij. Voor de boerderijen heeft het themajaar geresulteerd in heel veel aandacht, nieuwe geldstromen en meer beleidsruimte. De succesvolle start van 2005 als Jaar van het Kasteel op 2 april in en rond Slot Moermond in Renesse belooft veel goeds voor de rest van de activiteiten en effecten. Ik hoop en verwacht dan ook dat aan het eind van dit jaar weer een positieve balans opgemaakt kan worden. Ik wens alle deelnemers en organisatoren veel plezier met het Jaar van het Kasteel 2005 in Zeeland en hoop dat het bij velen van u de verbeelding zal prikkelen. Harry van Waveren Gedeputeerde voor cultuur in de provincie Zeeland

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 29