Ji mm ÜJiii II II I! \i Kastelen en buitenplaatsen in de archieven g Tl Tl *1 Tl Het slot Craijenstein bij Burgh in 1695 door J. Hildernisse (Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata) Huis Zorghvliet te Ellewoutsdijk voor het vernietigende bombardement van 1944 (Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata) De ruïne van het kasteel van Lodijke door A. Schoenmaker, begin achttiende eeuw (Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata) Verdwenen buitenplaatsen Het aantal buitenplaatsen in Zeeland is nog vele malen groter geweest. Zo waren er op Walcheren rond 1750 meer dan tweehonderd buitenplaatsen, maar ook die zijn grotendeels verdwenen. Zacharius Paspoort geeft in zijn beschrijving van Zeeland uit 1820 een lijst van recent gesloopte buitenplaatsen op Walcheren. De lijst telt 74 namen! In de negentiende eeuw verdwenen de Zeeuwse buitenplaatsen als gevolg van de economische malaise in een rap tempo. De twintigste eeuw liet de buitenplaatsen en kastelen evenmin ongemoeid. Vooral de Tweede Wereldoorlog betekende het it ir li tt UI 11 Is er in de Zeeuwse archieven iets te vinden over kastelen en buitenplaatsen? Jazeker wel! Is er van alle kastelen en buiten plaatsen die in onze provincie bestaan en bestaan hebben iets te vinden? Nee, helaas niet, maar wel van heel veel. Waarom dan niet? In de archiefbewaarplaatsen in Zeeland wordt eerst en vooral archief van de overheden bewaard, dus van de provincie, de gemeentes, de waterschappen en de diverse diensten die ook deel van de overheid zijn. En die bemoeide zich tot zo'n honderd jaar geleden niet of nauwelijks met woonhuizen, wat kastelen en buitenplaatsen toen nog vooral waren. Tussen 1901 en 1905 werden door de gemeentes in Nederland voor het eerst bouwvergunningen per pand afgegeven. Maar toen stonden alle panden die we nu kasteel of buitenplaats noemen er al lang, soms al eeuwen. Daar zijn dus geen bouw vergunningen met bouwtekeningen van. Wel kan er een bouw vergunning zijn afgegeven voor een ingrijpende verbouwing, waar ook de buitenkant van het pand bij gewijzigd werd. Kasteel Westh ove bij Domburg Links: Duinbeek te Oostkapelle, oorspronkelijk een kasteel maar in de achttiende eeuw herbouwd als buitenplaats Rechts:Heesterlust bij Schuddebeurs, rond 1800gebouwd als buitenhuis voor een Zierikzeese regent einde van veel fraaie huizen. Zorghvliet in Ellewoutsdijk werd in 1944 gebombardeerd. De maandenlange inundatie met zout water op Walcheren betekende het einde voor veel van de parken. Van de parken van het nabij Middelburg gelegen Toorenvliedt en Ter Hooge overleefde vrijwel geen enkele boom de oorlog. Zeeuwse kastelen anno 2005 Van de grote hoeveelheid Zeeuwse kastelen is slechts een fractie bewaard gebleven. De kastelen die nog een min of meer oorspronkelijk middeleeuws karakter uitstralen zijn op de vingers van één hand te tellen: Moermond en Haamstede op Schouwen-Duiveland en Westhove op Walcheren. Verder zijn er nog een aantal huizen die in oorsprong kasteel zijn maar het uiterlijk van een buitenplaats hebben. Hiertoe behoort onder andere kasteel Ter Hooge bij Middelburg. Buitenplaatsen anno 2005 Van de rijkdom aan Zeeuwse buitens met hun vaak indrukwekkende en fraaie tuinen en parken is nog slechts een bescheiden restant over waar we dan ook zuinig op moeten zijn. In Zeeuwsch-Vlaanderen is nog maar één monumentale buitenplaats over: de Elderschans bij Aardenburg. Zuid-Beveland kent nog buitenplaatsen bij Ellewoutsdijk, Heinkenszand en Kloetinge. De hoofdmoot vinden we op Walcheren en in het bij Zierikzee gelegen Schuddebeurs. In totaal kent Zeeland nog een kleine dertig monumentale buitenplaatsen met bijbehorende tuinen en parken.

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 32