jLio i^^ii Kastelen en buitenplaatsen in de Zeeuwse Bibliotheek - Zeeuws Documentatiecentrum Capelle en 't Huys te Bruëlis (uit: Nicolaes Visscher, Speculum Zelandiae (circa 1650)) CA_F ELI.I en'tHuy» teBrurlii. Maar omdat veel buitenplaatsen en kastelen monumenten zijn, is de kans daarop ook niet zo heel groot. Wel kunnen de kaarten van het Kadaster, hoewel die pas vanaf 1812 zijn getekend, van belang zijn. Veel historische panden zijn juist in de negentiende eeuw verdwenen, zodat ze nog net op de eerste kadasterkaart van een bepaalde gemeente staan. Ook monumentenzorg, de bekende Rijksdienst, maar ook de gemeentelijke monumentencommissie kan materiaal verzameld hebben over het pand dat uw belangstelling getrokken heeft. We zijn dus vooral afhankelijk van andere bronnen dan de overheidsarchieven als we iets over dit soort panden willen weten. Gelukkig zijn die bronnen er wel. De eerste insteek is: kaarten en afbeeldingen. Om te weten waar een kasteel stond en hoe het er uit zag kunnen onderzoekers gebruik maken van de kaarten en prentencollecties die door de archiefdiensten in de loop der eeuwen zijn verzameld, ook wel Historisch- Topografische Atlas genoemd. Ook kan er vaak gezocht worden in foto- en prentbriefkaartencollecties. Familiearchieven als bron Een andere onderzoeksmogelijkheid betreft familiearchieven. De families die van oudsher kastelen en buitenplaatsen bouwden en bewoonden, hebben meestal een rijke historie waar ze trots op zijn. Het archief van de familie, waarin het 'familieslot' vaak een prominente rol speelt, wordt dan ook vaak ondergebracht bij een archiefdienst. Het Zeeuws Archief herbergt bijvoorbeeld het archief van de familie Van Lynden, eind negentiende eeuw eigenaar van Ter Hooge in Koudekerke. Maar ook de families Schorer (met bezittingen door heel Zeeland), Wagtho (met bezittingen op Tholen) en nog veel andere hebben de papieren van hun bezittingen in diverse delen van Zeeland goed bewaard. Latere eigenaars zijn vaak kerken, stichtingen of instellingen als verpleeghuizen, die de kapitale panden in gebruik kregen in de negentiende en twintigste eeuw omdat ze niet meer geschikt waren voor bewoning door één gezin. Duinbeek NV en Westhove, bij Oostkapelle, zijn hier van een goed voorbeeld. Ook deze instellingen hebben vaak goed op hun pand (en de bijbehorende documenten) gepast, zodat ze nu nog terug te vinden zijn. Ook is het helaas mogelijk dat er weinig of niets te vinden is. Als een kasteel of buitenplaats heel lang geleden al werd afgebroken, of in een gebied ligt waarvan de archieven in de loop der eeuwen ernstig gehavend zijn geraakt, dan is er soms niet meer bekend dan de naam van een pand, soms een familie of bewoner, en een globale plaatsaanduiding. Dan zijn we afhankelijk van de archeologie om ons verder te helpen. Of we zullen ons er bij neer moeten leggen dat de historie soms haar mysteries bewaart. Wie literatuur zoekt over kastelen en buitenplaatsen kan een bezoek brengen aan een van de Zeeuwse bibliotheken. Voor extra gegevens, speciale publicaties of afbeeldingen kunnen de catalogus van de Zeeuwse bibliotheken, de Beeldbank Zeeland of het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg uitkomst bieden. De bibliotheekcatalogus en Zeelandtrefwoorden In de bibliotheekcatalogus, aanwezig in alle bibliotheken en op www.zeeuwsebibliotheek.nl, is op een eenvoudige manier te zoeken. Door het gebruik van Zeelandtrefwoorden is het zelfs mogelijk heel gericht op een onderwerp te zoeken. De Zeeland trefwoorden 'kastelen' en 'landhuizen' leveren al meer dan honderd titels op, bijvoorbeeld: J.P. van den Broecke, Middeleeuwse kastelen in Zeeland (1978); P. van Beveren, De verdwenen kastelen op Schouwen-Duiveland (1960); Martin van den Broeke, Jan Arends, Buitenplaatsen op Walcheren (2001); L.J. Abelmann, Hellenburg (1977) of J.P.B. Zuurdeeg, Het hof te Sint-Maartensdijk (2000). Heel informa tief is het recent verschenen literatuuroverzicht van J.J.B. Kuipers in het tijdschrift Nehalennia, 2004, nr. 144, pag. 25-30. Tijdschriftartikelen en leesboeken In de catalogus zijn dus ook artikelen opgenomen, die gepubliceerd zijn in een tijdschrift of een jaarboek. Hieronder volgt een aantal (willekeurige) voorbeelden: J. Ermerins, 'Historische verhandeling over het kasteel van Rammekens', in Verhandelingen van het Zeeuwsch Genootschap, 1773, pag. 133-176; E.B. Swalue, 'Het slot Ostende te Goes en de Moerbezienboom van Jacoba van Beyeren op het zelve', in Zeeuwsche Volks-almanak, 1838, pag. 126-134; A.M.J. de Kraker, 'Middeleeuwse muurresten blootgelegd van kasteel te Zaamslag', in: Bulletin Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten, 1987, nr. 6, pag. 21-23 en J.P.B. Zuurdeeg, 'De buitenplaatsen Ostrea en Buitenzorg te Tholen' in: Nehalennia, 1992, nr. 92, pag. 9-14. In enkele romans spelen kastelen een grote rol: A.L.G. Bosboom-Toussaint, Het kasteel Westhoven in Zeeland (1882) en kasteel Haamstede in Gerda van Wageningen, De gouden ketting en De erfgenaam (2004/05). Kasteel Ter Hooge: in oorsprong een middeleeuws kasteel en in het midden van de achttiende eeuw volgens de toen geldende mode herbouwd

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 33