Enkele kastelen, buitenplaatsen en vliedbergen te kijk Cultureel Erfgoed Stichting Zeeland Ondanks veel verliezen aan kastelen en buitenplaatsen is er nog altijd heel wat te zien. Hieronder een zeer beperkte greep daaruit, bedoeld als een eerste oriëntatie. De aanduidingen zijn beknopt. Wie nadere historische en bouwkundige informatie zoekt, kan bijvoorbeeld te rade gaan in het boek Monumenten in Nederland - Zeeland (Zeist/Zwolle 2003). Op Schouwen-Duiveland vindt de bezoeker in de Westhoek twee kastelen. Aan de Ring (nr. 2) in het hart van Haamstede ligt het gelijknamige kasteel. De omgeving in de vorm van het landgoed, het slotbos en het aangrenzende duingebied is bezit van Natuurmonumenten. Het kasteel zelf laat zich bekijken vanaf een wandelpad aan de zuidzijde. Van tijd tot tijd zijn er rondleidingen door (een deel van) het interieur. Slot Moermond is te vinden ten oosten van Renesse en is bereikbaar via de oprijlaan vanaf de Loane of via het Stoofwekken. Moermond fungeert als landgoedhotel en is als zodanig te bezoeken. De omgeving is grotendeels beschermd natuurgebied. Halverwege Noordgouwe en Zierikzee ligt in Schuddebeurs een cluster van buitenplaatsen. De belangrijkste daarvan zijn Heesterlust (Heesterlustweg 4) en Mon Plaisir (Donkereweg 72), beide vanaf de openbare weg zichtbaar. Van de kastelen en talloze buitenplaatsen die Walcheren telde, is vooral in het gebied van de Manteling, de binnenduinrand tussen Domburg en Vrouwenpolder, het een en ander bewaard gebleven. Kasteel Westhove is goed zichtbaar vanaf de weg Domburg- Oostkapelle en vanaf de andere (voor-) zijde aan de Duinvlietweg. Het is als Stayokay Hostel te bezoeken. Duinbeek (Duinbeekseweg 19) laat zich goed bekijken vanaf de weg en vanuit het gedeeltelijk vrij toegankelijke park. Tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder liggen Zeeduin en Overduin. Men kan ze zien vanaf de Koningin Emmaweg in het noorden en/of de Munnikweg in het zuidoosten. Het park rondom Zeeduin is gedeeltelijk toegankelijk. De Munnikenhof, ooit buitenverblijf van Jacob Cats, ligt net buiten Grijpskerke aan de Jacob Catsweg 2. Dit omgrachte huis wordt particulier bewoond en is vanaf de weg zichtbaar. Ter Hooge en Toorenvliedt zijn te vinden aan de zuidwestzijde van Middelburg. Het park van Toorenvliedt (Koudekerkseweg 131) is vrij toegankelijk; dat van Ter Hooge (Koudekerkseweg 200) voor het grootste deel en het beste bereikbaar vanaf de Breeweg ten noorden van Ter Hooge. Verspreid over Walcheren liggen vliedbergen die vrijwel allemaal vanaf de openbare weg goed zichtbaar zijn. Enkele voorbeelden: twee bergen ten westen van Aagtekerke (aan de Herenweg en aan de Geschieresweg); twee dichtbij Gapinge (aan de Snouck Hurgronjeweg en aan de Schellachseweg); en twee ten westen van Middelburg (aan de Meinersweg en aan de Perduinsweg) Op Zuid-Beveland kan men in Kloetinge het Jachthuis (Jachthuisstraat 15) zien. In Ellewoutsdijk liggen aan de westzijde van de Langeviele (nummer 5) en daartegenover aan de oostzijde (nummer 6) recent gebouwde huizen met hun park; dit geheel dat vanaf de weg gedeeltelijk zichtbaar is, gaat terug op een oudere buitenplaats en een nog ouder kasteel. In Baarland ligt onmiddellijk achter de Hervormde Kerk het moeilijk zichtbare en omgrachte kasteelterrein Hof van Baarland. Ten westen van het dorp bevinden zich de opgemetselde funderingen van kasteel Hellenburg. Die zijn vanaf de overzijde van de gracht zichtbaar en soms in het kader van een excursie toegankelijk. Zuid-Beveland telt een aantal karakteristieke vliedbergen. Zo ligt de hoogste berg van Zeeland in Wemeldinge, ietwat verscholen achter de Hervormde Kerk in het westelijke uiteinde van het dorp. In Borssele, ten noordoosten van het dorp aan de Monsterweg, ligt de Berg van Troye. Zeeuwsch-Vlaanderen is aanmerkelijk minder bedeeld met kastelen en buitenplaatsen. Ten westen van Aardenburg (aan de Herendreef 61) ligt daar de Elderschans, een villa op de plaats van een vroegere schans. Colofon Special 'Jaar van het Kasteel 2005' is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Deze uitgave is mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van de Provincie Zeeland in het kader van C-culture. samenstelling Aad de Klerk met bijdragen van Lineke van den Bout (Zeeuws Archief) - Liesbeth van der Doe-van der Geest (Zeeuwse Bibliotheek Zeeuws Documentatie centrum) - Ronald van Immerseel (Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen; bestuurslid Kastelenstichting Holland en Zeeland) - Jan Kuipers (SCEZ) - Harry van Waveren contactpersonen Aafke Bij de Vaate en Aad de Klerk foto's SCEZ, tenzij anders vermeld opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Postbus 49 4330 AA Middelburg bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Internet www.scez.nl

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 36