SCEZpresse Zeeuws Jaar van het Kasteel op spectaculaire wijze van start gegaan ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN (foto Arno va, Dorpel) Het jaar is inmiddels helemaal van start gegaan. Maar dat gebeurde toch al op 1 januari, hoor ik u zeggen. Nee, ik bedoel het Jaar van het Kasteel, of eigenlijk ook het Jaar van de Folklore en het Jaar van het Water. En dan heb ben we ook nog het Jaar van de Jeugd- en Jongerencultuur, het Jaar van de Bevrijding en het Jaar van het Religieus Erfgoed. Gemakshalve zal ik hier maar niet alle jaarthema's opsommen. Het zijn er nog meer. Anderzijds sluiten we binnenkort ook weer wat af: het Jaar van het Zeeuws Slavernijverleden. Ondertussen bereiken de SCEZ al weer de verzoeken voor Zeeuwse deelname aan komende themajaren. Zo wordt 2006 het Rembrandt Jaar, maar ook het Jaar van het Feest en 2007 het Jaar van Michiel de Ruyter en ook het Jaar van de Molen. Themajaren zijn in. En wie alle activiteiten een beetje wil volgen, kan ieder weekend op pad. Er is ook een verbreding van het aanbod merkbaar. Velen willen de geschiedenis anders beleven, ervaren, onderzoeken. Het Jaar van het Kasteel is hiervan een goed voorbeeld. Traditiegetrouw zijn er tentoonstellingen, lezingen en excursies. Maar nieuw in het aanbod zijn de evenementen Levende Geschiedenis. Verschillende keren dit jaar worden kampementen op een Zeeuws kasteel terrein opgebouwd en houden vrijwilligers zich daar bezig met geschutsdemonstraties, ambachten, kleding, koken en muziek uit tijden van weleer, vaak de Middeleeuwen. Re-enactment noemen ze deze hobby: het opnieuw opvoeren van historische gebeurtenissen. Deze kampementen demonstreren niet alleen het verleden. Er zitten ook vormen van onderzoek in. De sterke belangstelling voor geschiedenis onder deze verenigingen wordt niet altijd beantwoord door de informatie uit de traditionele historische bronnen. Op experimentele wijze wordt het verleden bestudeerd. Wie hierin geïnteresseerd is, moet beslist eens in gesprek gaan met zo'n 'middeleeuwer'. Voor u valt deze zomer weer heel wat te beleven aan erfgoed in Zeeland: wandelend, fietsend, varend, een beetje luierend. De evenementenoverzichten in deze Zeeuws Erfgoed en op onze website informeren u er over. Wellicht is uw belangstelling voor het beleven van het verleden om te zetten in een actieve bijdrage. Musea, historische kringen, streekdrachtverenigingen en monumentenorganisaties in Zeeland kunnen altijd nieuwe vrijwilligers gebruiken. Daar is geen themajaar voor nodig. Leo Adriaanse, plaatsvervangend directeur Sinds 2 april kan Zeeland er niet meer om heen: 2005 is het Jaar van het Kasteel (en de Historische Buitenplaats), en dat zal ook in onze provincie op verschillende manieren te merken zijn. De stralende start op 2 april beloofde veel goeds. Al op de brug over de slotgracht van kasteel Moermond in Renesse werden de gasten van het officiële gedeelte van de opening welkom geheten op de tonen van Gregorius van Mere en Johan de Kobaktan, alias de Hertogen van Brabant. Na het openingswoord door Aad de Klerk als voorzitter van de provinciale werkgroep die de Zeeuwse activiteiten coördineert, toonde mevrouw drs. J. Kylstra-Wielinga, directeur van de Nederlandse Kastelen Stichting (NKS), aan dat Zeeland op het punt van kastelen en buiten plaatsen heel veel rijker is geweest dan velen voor mogelijk houden. De voorzitters van beide jubilerende stichtingen, de 60-jarige NKS en de 20-jarige Kastelenstichting Holland en Zeeland, overhandigden vervolgens de specia le banier aan twee Zeeuwse prominenten: mevrouw Lukkie Zijlstra, vertegenwoordigster van de (50-jarige!) Stichting Moermond, en jonkheer D.M. Schorer die de Zeeuwse buitenplaatseigenaars vertegenwoordigde. Toen was het aan commissaris van de koningin Van Gelder om buiten, met een zeer doelgericht schot met pijl en boog, het jaar te openen. Na het officiële deel kon iedereen terug in de tijd. Naar schatting 1400, voor het merendeel geïnteresseerde bezoekers onder wie veel jongeren, hebben daar zowel zaterdag- als zondagmiddag gretig gebruik van gemaakt. Zeeuws Erfgoed 3 Onder de muren van Moermond had de Compagnie van Cranenburgh haar tentenkamp opgeslagen. Dit veertiende-eeuwse huurleger demonstreerde op authentieke wijze hoe er indertijd oorlog werd gevoerd, hoe een middeleeuwse maaltijd te velde werd bereid, hoe er werd verpleegd. Op indringende manier kwamen zo de Middeleeuwen tot leven; voor velen - zo bleek - een ervaring om niet snel te vergeten. Er staat nog heel wat meer te gebeuren in dit themajaar. Vooral over de achtergronden daarvan wordt de lezer geïnformeerd in de special bij deze Zeeuws Erfgoed. Op de website van de SCEZ, www.scez.nl kunt u terecht voor alle actuele informatie.

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 3