aEz Beleidsarcheoloog Walcheren Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] ARCHEOLOGIE Marion Burger Vfr i GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Marion Burger, de eerste beleidsarcheoloog voor de gemeenten Middelburg, Veere en V Sinds 1 januari 2005 werkt Marion Burger als beleids archeoloog voor de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen. Haar taak: schrijven van archeologisch beleid en onderzoek naar de haalbaarheid van een uitvoerende dienst voor Walcheren. Marions interesse in archeologie werd gewekt tijdens de lerarenopleiding die ze afrondde met een scriptie over het verdronken dorp Bommenede (Grevelingenmeer). Vervolgens werkte ze op de Mesolithische/Neolithische Hoge Vaart/A27-opgraving waar ze o.a. een lessenpakket maakte. Uiteindelijk haalde ze haar Master's Degree in Maritieme Archeologie aan de Universiteit van Southampton (UK), waarna ze drie en een half jaar voor het Bureau Monumentenzorg en Archeologie van de Gemeente Rijswijk werkte. Nu is Marion gestationeerd in het Zeeuws Archief, een mooie werkplek waar ze veel informatie vindt voor het schrijven van de Nota voor het Walcherse Archeologie Beleid. Stand van zaken Na een periode van zwangerschaps- en bevallingsverlof van de projectarcheoloog is het project in maart weer van start gegaan m.b.t. Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Onderzoek is verricht naar de afgegraven vliedberg aan de Grindweg te Ellewoutsdijk, waarvan de afgraving op oude foto's nog is te zien. In Walcheren is onderzoek gedaan naar afgegraven mottes aan de Koksweg te Koudekerke, de Valkenisseweg te Biggekerke (in samenwerking met ArcheoMedia) en de Molenweg te Serooskerke. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt momenteel gezocht naar de juiste ligging van het huis Ruschevliet nabij Schoondijke. Dit onderzoek past tevens in het kader van het project 'Verdwenen cultuur landschappen in het grensgebied van Zeeland en Vlaanderen' van de Universiteit Gent en de Universiteit Wageningen. Geografisch puzzelen Het zuidelijk deel van West Zeeuwsch-Vlaanderen, met name de streek tussen de Belgische grens en Aardenburg, is een dekzandgebied. Dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft weinig last gehad van overstromingen in de afgelopen eeuwen, zodat het Pleistoceen dekzand niet of nauwelijks geërodeerd is. Ook heeft hier betrekkelijk weinig veenvorming plaatsgevonden. Dit heeft als gevolg dat het dekzand aan de oppervlakte ligt. In een groot deel van Vlaanderen is dit ook het geval. Enkele decennia geleden is de heer J. Semey, een in archeologie geïnteresseerde piloot, ontelbare keren over Vlaanderen en ook Zeeuwsch-Vlaanderen gevlogen om luchtfoto's te maken van het landschap. Aan de hand van deze foto's werd duidelijk dat het zandlandschap zich goed leent voor het aflezen van (ook archeologische) sporen. Verbonden Op onderstaande afbeeldingen zijn achtereenvolgens twee AMK-terreinen te zien, geprojecteerd in ArcMap GIS) met verschillende gegevensbronnen boven elkaar. Op afb. A zijn oude bodemkaart, de vlied berg wordt hierop aangege ven. Afb. B laat de topo grafische situatie anno 1910 zien in de omgeving van de monumenten. Afb. C is een hoogtekaart en op afb. D worden de monumenten geprojecteerd op de Indicatieve Kaart Archeologische Waarden (IKAW). Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 5