I Onderzoek en meldingen ARCHEOLOGIE Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op elke eerste dinsdag middag van de maand houdt de SCEZ een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in het Provinciaal Archeo logisch Depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaar de wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeo logische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmid dagen 5 juli, 2 augustus en 6 september 2005, van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologi sche vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wan neer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm. van. dierendonck @scez. nl Dank voor uw medewerking! Zierikzee, Scheepstim merdijk. Overzicht van de muren van de gasfabriek, gezien vanuit het noordoosten. met de Universiteit Gent, vakgroep Archeologie, heeft de heer Semey meer dan een steentje bijgedragen aan het verkennend onderzoek naar archeologische sites in Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze vorm van luchtfotografie, namelijk de schuine luchtfotografie, is voor het opsporen van archeologische complexen meer geschikt dan de reguliere verticale luchtfotografie. Op de schuine luchtfoto's zijn vaak schaduwen (shadowmarks) zichtbaar en/of verkleuringen in het gewas ze zijn vaak ook op een kleinere schaal gemaakt, zodat kleine structuren eveneens zichtbaar worden. Luchtfotografie is dus een goede methode die in dekzand- gebieden kan worden aangewend bij een archeologische verkenning. Het nadeel is echter dat niet op elk tijdstip gevlogen kan worden en dat het ene jaar wel bepaalde sporen zichtbaar zijn en het andere jaar niet. Verticale luchtfoto's zijn voor archeologische objecten misschien minder bruikbaar dan schuine luchtfoto's, maar geven een goed zicht op geologische en cultuurhistorische structuren in de ondergrond, zoals bijvoorbeeld oude kreekpatronen of oude vormen van parcellering. Luchtfoto's uit de Tweede Wereldoorlog van de RAF geven ook vaak een beeld van hoe het landschap eruitzag van vóór de herverkavelingen uit de jaren vijftig. Schouwen-Duiveland Skeletten uit het leprozenhuis? Waarnemingen Scheepstimmerdijk in Zierikzee Op 14 februari verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen langs de Scheepstimmerdijk te Zierikzee. Hier bevonden zich de voormalige gasfabriek, gebouwd in 1860, en enkele huizen. Een groot terrein langs de Scheepstimmerdijk en de Grachtweg is bestemd voor nieuwbouw van appartementen en woningen. Tijdens de sanering in opdracht van de Provincie Zeeland stuitte men op diverse muren waarvan functie en datering niet duidelijk waren. Uit de waarnemingen bleek dat langs de Scheepstimmerdijk kleine woningen hebben gestaan, die oorspronkelijk uit de zeventiende/achttiende eeuw dateren; dit vanwege de aanwezigheid van ijsselsteentjes in de funderingen. In die periode werden deze kleine gele en rode bakstenen veel gebruikt. Tussen de funderingen lag nog veel los puin. Een nog oudere datering is niet uitgesloten, want op de stadsplattegrond van Zierikzee van Jacob van Deventer uit 1560 zijn op de genoemde locatie reeds huizen weergegeven. In het zuidwestelijk deel van het terrein zijn bij de sloop van de gasfabriek grote muurresten tevoorschijn gekomen. De typen baksteen van deze muren wijzen - voor zover visueel waarneembaar - op een datering in de twintigste of eind negentiende eeuw. Waarschijnlijk hebben ze deel uitgemaakt van de gasfabriek. De zuidelijke muur kan ouder zijn, omdat deze bakstenen er ouder uitzagen. In de top van de muur waren nog drie grote muurankers aanwezig. Mogelijk gaat het daarom om een oude kademuur. Een ander middel om eventuele archeologische complexen op te sporen is een analyse van het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN). Dit is een gedetailleer de beschrijving van het maaiveldoppervlak van Nederland. Met behulp van remote sensing-technieken (satellietgege- vens) wordt de hoogte van het maaiveld bepaald. Zo kan een bepaalde structuur die met het blote oog niet zicht baar is in het landschap, toch worden opgespoord. Een combinatie van deze en andere onderzoeksgegevens kan soms verrassende resultaten opleveren. Ook in samenhang met gegevens op oude kaarten. Met behulp van een Geografisch Informatie Systeem (GIS) kunnen verschillende kaarten, foto's en andere gegevens gekoppeld worden, zodat ten aanzien van een bepaalde plek direct informatie zichtbaar is over de geologische structuur, verstoringen en veranderingen in de infrastructuur. Zo kan een onduidelijk spoor op een luchtfoto geprojecteerd worden op een oude kaart - en worden de contouren van bijvoorbeeld een afgegraven motte duidelijk zichtbaar. In de toekomst kunnen op deze manier in het hoger en het lager gelegen (en overstroomd) dekzandgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen vele archeologische complexen worden opgespoord. Op dezelfde dag zijn in de noordoosthoek van het terrein drie menselijke skeletten gevonden. Ze lagen ruggelings met de hoofden naar het westen. De ruimte tussen de skeletten bedroeg ongeveer twee meter. Restanten van houten kisten waren niet zichtbaar. Van het meest zuidelijke skelet waren een deel van de schedel en de dijbeenderen zichtbaar. Naar schatting had het een lengte van 1.80 meter. Van het middelste geraamte waren slechts enkele losse delen te zien. Het noordelijke skelet was nog het meest intact. Het had een lengte van circa 1.70 meter. De drie skeletten waren alle geraakt door de bak van de kraan. Vermoedelijk betreft het de stoffelijke resten van mensen uit het leprozenhuis, dat in de directe omgeving langs de Grachtweg heeft gestaan. Dit leprozenhuis staat weergegeven op de stadsplattegrond van Jacob van Deventer uit 1560. Het huis wordt al in 1472 genoemd en is afgebroken rond 1870/1871. Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 6