Van de consulent GESCHIEDBEOEFENING Spreekuur consulent regionale geschied beoefening Familie Van Voorst Vader ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN De consulent regionale geschiedbeoefening houdt elke woensdagmiddag van 13.30 tot 17.00 spreek uur op het Zeeuws Archief, Hofplein 16 in Middelburg. Hij is daar aanwezig op de studiezaal, waar u desgewenst en zon der voorafgaande afspraak een beroep op hem kunt doen. Wilt u absoluut zeker zijn van zijn aanwezigheid, dan is een telefoontje vooraf raadzaam: 0118 678800 (Zeeuws Archief) of 0118-670870 (SCEZ). Uiteraard blijft daarnaast de mogelijkheid van een afspraak in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13 in Middelburg (telefoon 0118-670870). Het is weer te veel om hier op te noemen: alle activiteiten die in de provincie op het gebied van geschiedenis en heemkunde plaatsvinden. Landelijk hebben we onder meer te maken met het Jaar van het Kasteel, maar op lokaal en regionaal vlak gebeurt er ook heel veel. Verschillende heemkundige organisaties staan stil bij de herdenking van de bevrijding. Zo presenteerde bijvoorbeeld de Heemkundige Vereniging Terneuzen op 19 april een bijzonder filmdocument met herinneringen van oud-Buchenwalders, alsmede op 3 mei het dagboek van Albert Nuytinck over zijn gedwongen tewerkstelling in het Duitse Fulda, en laat de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen dit jaar een boek verschijnen over de oorlogsjaren op Tholen en Sint-Philipsland. Er zijn ook meer feestelijke aanleidingen voor uiteenlopende activiteiten. De Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine besteedt uitvoerig aandacht aan het 500-jarig bestaan van Philippine. Op 4 juni vond daar ook de tweejaarlijkse Keuredag plaats. En dan iets om naar uit te kijken: op 23 september zal de Grote Kerk in Goes het sfeervolle decor vormen voor de presentatie van het lang verbeide boek over de Zeeuwse streekdrach- ten, een uitgave van de gelijknamige stichting. Van de studiedagen noem ik er alvast één: de 19de Historische Studiedag zal op 18 november (een datum om alvast te noteren) helemaal in het teken staan van het Jaar van het Kasteel. Voordien zal ook een interessante cursus ('Groene' geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen) van start zijn gegaan; daarover elders in Zeeuws Erfgoed De 'groene' geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen Gezamenlijke cursus van de SCEZ, Natuur&Zo en de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit Natuur en landschap hebben naast een ecologische, ook een historische dimensie. Veel natuur- en landschaps waarden zijn pas goed te begrijpen door je te verdiepen in vroeger. Welk gebruik werd indertijd gemaakt van de beplanting rondom de boerderij? Waar, wanneer en in welke vorm verscheen beplanting langs wegen en dijken? De cursus - die eerder met succes werd georganiseerd op Walcheren, Schouwen-Duiveland en de Bevelanden - is gericht op de 'groene' geschiedenis van Zeeuws- Vlaanderen en wil belangstellenden op weg helpen bij het zoeken naar een antwoord op dergelijke vragen. De cursus bestaat uit drie lezingen, een rondleiding in het archief en een excursie. De deelnemers worden geacht over enige basiskennis ten aanzien van natuur en landschap te beschikken. De cursus zal plaatsvinden in Terneuzen, op maandagavond, vanaf 24 oktober 19.30 uur. Een uit gebreide folder met het cursusprogramma en de docenten is vanaf augustus beschikbaar. Scriptiereeks Nog altijd heeft de SCEZ in voorraad een aantal titels uit de scriptiereeks. Van sommige daarvan zijn meer, van andere nog maar enkele exemplaren beschikbaar. De SCEZ doet nu een aantrekkelijk aanbod: elk van deze scripties is nu verkrijgbaar voor het geringe bedrag van €3 (exclusief verzendkosten). Het betreft de volgende zeven titels, die u - uitsluitend schriftelijk of per e-mail - kunt bestellen bij Aafke Bij de Vaate, SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, ae. bijdevaate@scez. nl I. P. Kroes, Sociale onrust in Zeeland 5. J.P. Leenknegt, Het verwerven van kapitaal. De financiering van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' te Vlissingen (1875-1900) 8. F. Backerra, Schets van een Middelburgs regent: Bonifatius Mathias Pous, 1744-1797 II. D. van Meeuwen, Eeuwout Teellinck, een zeventiende- eeuwse politicus met theocratische idealen 12. M. de Grip, Een onderzoek naar de organisatie, de sociale samenstelling van het ledenbestand en de boekaanschaf van het leesgezelschap 'Nut en Genot' te Sluis, 1861-1878 13. L. de Kraker, 'Van bieten en duiten'. De financiering van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent (1899-1914) 14. E.M.G. Jongma, Vrouwenschiereiland. Professionele vrouwennetwerken in het leven van dr. H.C.M. Ghijsen (1884-1976). Zeeland ons erfgoed van toen nu Zoals bekend geeft de Zwolse uitgeverij Waanders, samen met het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ de succesvolle serie 'Erfgoed van toen nu' uit. Daarin zijn inmiddels weer nieuwe delen verschenen: 6 (Ontspannend Zeeland door Jan van Damme en Peter Sijnke), 7 (Handelend Zeeland door Willem van den Broeke), 8 (Vissend Zeeland door Jan Kuipers) en 9 (Arbeidend Zeeland door Jeanine Dekker). Wordt vervolgd. Zie ook: www.zeelandvantoenennu.nl Twee, in zeer beperkte oplage verschenen publicaties richten de aandacht op de bekende familie Van Voorst Vader. Het archief van de gelijknamige stichting berust overigens in het Gemeentearchief Goes. In 2000 verscheen een door deze stichting samen met de De Vidal de Saint Germain Stichting uitgegeven bundel met oorlogsherinneringen, opgetekend door leden van beide families. En onder de titel Verhalen uit "vader-land" publiceerde eerstgenoemde stichting in 2001 een bundel van 13, deels in kleur geïllustreerde artikelen van de hand van P.J.A. van Voorst Vader over allerhande aspecten van de fami lie- geschiedenis. Het betreft zowel eerder verschenen artikelen alsook enkele nieuwe bijdragen. Beide bundels zijn te raadplegen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en het Gemeentearchief Goes. Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 8