MOnuMENTaal Tot het programma rondom het 600-jarig bestaan van de stad Goes deze zomer behoorden ook excursies langs de schaarse restanten van het eens fraaie slot Oostende in het stadscentrum, onder leiding van archivaris Frank de Klerk. Ook in het kader van het Jaar van het Kasteel een welkom programmapunt! Allang bekend was de grote waarde van de middeleeuwse kelder met spitsboogrib gewelven onder het huidige Griekse restaurant op de plaats van het verdwenen kas teel. In recente jaren is gebleken, dat ook bovengronds nog verschillende restanten van het kasteel bewaard zijn gebleven, zoals een (deels) authentieke hofmuur aan de zijde van de Sint-Adriaanstraat. De eerste fase van Oostende was vermoedelijk een mottekasteel (versterking op en rondom een kasteelberg). In de directe omgeving daarvan bouwden de ambachtsheren van het dorp Goes begin veertiende eeuw een modern kasteel. Vanaf de vijftiende eeuw werd het slot steeds meer ingesloten door de stedelijke bebouwing en veranderde het gaandeweg in een patriciërshuis, hospitaal, kazerne en herberg. Die laatste functie vervult de locatie vandaag de dag nog steeds. Het slot Oostende in 1695, gezien vanuit de binnenplaats; let op de hofmuur! Gewassen tekening uit de achttiende eeuw naar I. Hildernisse, 1695 (bron: ZAJKZGW, Zelandia Illustrata). In 1970 vond een opgraving plaats voor een nieuw bankgebouw aan de Singelstraat, waarbij onder meer de fundering van het 'clockhuys' is blootgelegd. Deze klokkentoren werd in 1620 genoemd als oostelijke belending van het slot. Na afbraak in 1661 kwam hier een stadsschool. Zeeuws Erfgoed. 20

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 20