.Zeeuws Het verhaal van Zeeland PUBLICATIES Zeeuws Erfgoed september 2005 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop punten van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven agenda september 2005 André Bauwens, Leo Ducheine, Frans Meijaard (samenstelling), Bevreesd bevrijd. West-Zeeuws Vlamingen over hun bevrijding (Aardenburg, 2005). Deze uitgave door Stichting De Sincfalbode geeft aan de hand van tal van ooggetuigever slagen een beeld van de bevrijding van West Zeeuws-Vlaanderen in 1944. Veel foto- en illustratiemateriaal. Een overzicht ontbreekt, zodat de lezer alle losse verhalen tot een geheel moet smeden. Peter Beale, The great mistake. The battle for Antwerp and the Beveland peninsula, September 1944 (Phoenix Mill [UK], 2004) 227 pag. Beale beschrijft vooral aan de hand van militaire rapporten de slag om Antwerpen, het plan Operatie Market Garden en de geallieerde opmars in de omgeving van Woensdrecht, Roosendaal en de Bevelanden. De bevrijding van de Bevelanden en de operaties rond Walcheren zijn uitge breid beschreven in het elfde hoofd stuk. Opgenomen zijn een appendix met alle betrokken legereenheden, een lijst van afkortingen, bronnen en een kleine index. Marjan Berk, Het bloed kruipt. Op zoek naar Jacob Cats (Amsterdam Antwerpen, 2005) 287, [1] pag. Berk gaat op zoek naar de oorsprong van de familiemythe dat zij een afstammeling van de zeventiende-eeuwse schrijver en staatsman Jacob Cats zou zijn. Zij speurt in Zeeuwse archieven en bezoekt de plaatsen waar Cats woonde en werkte. Bekende en minder bekende historische figuren blijken verwanten te zijn. Jeroen Hangoor schreef achter in het boek opgenomen kwartierstaten met aan- en bloedverwantschapslijnen. C. van den Bovenkamp, Lewedorp in vroeger tijden (Klaaswaal, 2005), 84 pag. Dorpsgeschiedenis aan de hand van foto's van dit relatief jonge dorp, ontstaan in de jaren '20 van de vorige D. Davidse, Westkapelle in vroeger tijden (Klaaswaal, 2005), 84 pag. Geschiedenis aan de hand van foto's en ansichtkaarten van het kerk en havendorp Westcapelle. Jan J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers, Het verhaal van Zeeland (Hilversum, 2005) 310 pag. In zeven hoofdstukken vertellen Kuipers en Swiers hun verhaal van Zeeland, vanaf de prehistorie tot het jaar 2005. In het boek komen we de mensen tegen die het gebied in bezit namen, het verlieten en toch weer terugkeerden. Het is ook het verhaal van het veranderende cultuurlandschap en de bemoeienissen van de mens. En van de verhouding tot de zee, bondgenoot en erfvijand van de Zeeuwen, die kansen schiep en dromen de grond in boorde, die getemd werd en zich daaraan ontworstelde, die rijk dom verschafte maar bewoners ook het leven benam. Naast het lopende ver haal zijn kaderteksten opgenomen om onderwerpen toe te lichten. Het boek, met fijnmazige inhoudsopgave en een per hoofdstuk samengestelde literatuur lijst, is gericht op een breed publiek. Sandra Elisabeth Roelofs, De first lady van Georgië. Het verhaal van een idealis- te (Amsterdam/Antwerpen, 2005) 247, [6] pag. Sandra Roelofs, de Terneuzense presidentsvrouw van Georgië, vertelt hoe ze haar man Mikheil Saakasjvili ontmoette, over haar jeugd in Zeeuws-Vlaanderen, het eerste bezoek aan Georgië, de jaren in Amerika waar Saakasjvili aan de universiteit studeerde, en hoe hun beider leven steeds duidelijker in het teken van de politiek staat. Als Roelofs in 2003 op familiebezoek is in Nederland begint in Georgië de Rozenrevolutie en de weg naar een democratisch bestel, met Saakasjvili aan het hoofd van de nieuwe regering. Roelofs verhaal behandelt tevens de armoede in Georgië en humanitaire projecten waarbij zij betrokken is. Kees Slager, De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verhalen (Amsterdam, 2005) 349 pag., is uitgegeven door Van Gennep in een landelijke serie, waarin elke provincie aan bod komt. Slager verzamelde 124 verhalen van het Zeeland van de tiende eeuw tot 2003. Aan de hand van kronieken, journalen, reisverslagen en krantenartikelen leidt Slager de lezer langs tien eeuwen Zeeuwse geschiedenis in korte verhaaltjes van alledag, waarin ooggetuigeverslagen voorop staan. De behandelde thema's zijn divers. Van de verovering van IJzendijke door Maurits in 1604 tot een huwelijk in de crisis-jaren (1933) en van de helden daad van Frans Naerebout (1779) tot de blok-kade van de kerncentrale in Borssele in 1980, zodat een ieder wat van zijn gading vindt. Vader zweeg. Arbeitseinsatz in Fulda. Dagboek van Albert Nuytinck, geboren te Philippine op 28 oktober 1921 en overleden te Kloetinge op 17 juli 1992, bewerkt door Albert Nuytinck (Heemkundige Kring Terneuzen, 2005) 144 pag. Albert Nuytinck (Philippine 1921) is in het kader van de Arbeitseinsatz aan het werk in het Duitse Fulda als hij besluit zijn lotge vallen op te schrijven. Hij beschrijft de bombardementen, de gevechten tijdens de bevrijding en de reis naar huis in 1945. Het dagboek komt pas in 2004 onder het stof vandaan als zijn zoon André besluit het uit de erfenis verkre gen manuscript uit te werken. Diverse foto's en afbeeldingen, nawoord van André Nuytinck, een reactie van Jan Jansen op het dagboek en een Engelse vertaling van een stuk over de Auslander-Einsatz door Ulrich Herbert. Jan P. Zwemer (red.), Zeeland 1950 1965 (Middelburg, 2005) 648 pag. In maart verscheen van Jan Zwemer en zeven co-auteurs het vervolg op Zeeland 1945-1950: Zeeland 1950 1965. Duidelijk wordt hoe snel Zeeland veranderde. De grondslagen worden gelegd voor de huidige toe stand in economie, industrie, toerisme; de agrarische sector krimpt. Een grote inleiding en 23 hoofdstukken schetsen een totaalbeeld van het leven en de veranderingen in dit naoorlogse tijd vak. Zwemer smeedt in de conclusie alle bevindingen tot een synthese die het belang van een dergelijke regionale of provinciale studie ten opzichte van landelijke historische werken onder streept. Tijdschriften Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (2004). Deze jaargang heeft een zware historische lading: drie artikelen over de Tachtigjarige Oorlog en één over het tijdvak direct daarna. S. Groenveld begint met ''Een doore geopent''. Noord-Nederlandse tijdge noten over de positie en de verovering van Sluis, 1604' (pag. 5-48), waarna R. Vermeir dit thema uitdiept in 'De grens verlegd. Het Zuiden zonder Sluis tijdens de Tachtigjarige Oorlog, 1604-1648' (pag. 49-60). I.J. van Loo onthult een vermetel Vlissings plan in 'Tot uyterste ruïne ende verderf van de Coninck van Hispanien': een aanvalsplan tot aantasting van de Spaanse hegemonie in West-Indië van Jan de Moor (ca. 1577-1644), burgemeester van Vlissingen en bewindhebber van de West-Indische Compagnie (ca. 1630) (pag. 61-118). A.R. Little besluit met 'In the Staits servis. British personnel in the Dutch navy, ca. 1650-1720: a preliminary study' (pag. 119-151). Nehalennia afl. 148, zomer 2005, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, bevat bijdragen n.a.v. de Historische Studiedag in 2004: T. van Gent over de geallieerde aanval op Walcheren in 1944 en C. Maas over het bombarde ment op Breskens (1944). Verder een impressie van K. Wesdorp over visser mannen uit het Vlissingen van zijn jeugd en een tweede aflevering van V. De Tier over de verkiezing van het mooiste Zeeuwse dialectwoord. Tenslotte het uitgebreide verenigings- nieuws van beide verenigingen. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 14, nummer 1, 2005, is gewijd aan het 'Zeeuwse slavernijverleden', met onder de titel 'Herdenken of vergeten?' een weergave van de toespraak die Edgar E. Campbell hield bij de opening van het Jaar van het Zeeuwse Slavernijverleden (op 2 juli 2004). Joop Vernooij schrijft over de Middelburgse voorganger Jan Basseliers die in de zeventiende eeuw naar Suriname vertrok: 'Godt niet meer Engels maer geheel Zeeuws. Jan Basseliers, kerk en slavernij'. Dienke Hondius bericht in 'Afrikanen in Zeeland, Moren in Middelburg', over de vroegste Afrikanen die in Zeeland arriveerden. Katie Heyning bespreekt in 'Tot 't planters vaart-wel en 's negers herstel' onderdelen van de Genootschapsverzameling m.b.t. slavernij en slavenhandel. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 55, nummers 1/2 en 3/4, 2005, pag. 1-80 en 1-88. In juni verscheen tegelijkertijd een dubbel dubbelnummer. Het eerste, nrs. 1 en 2, hebben als hoofdthema muziek in Zeeland met bijdragen van o.m.: Oscar Steens, Paula Koster, Douwe Eisenga, Jan Kuipers, Kees Cijsouw, Gerrit Schoenmakers, Karen Kroese, Peter Sijnke, André van der Veeke, Paul van der Velde, Peter van Houte, Simon Blaas, Marjan de Kort en Peter Urbanus. Aan bod komen Zeeuwse orkesten, een gitaar bouwer, podia, en de ontwikkeling van de popmuziek in Zeeland met persoonlijke portretten van o.a. Danny Vera en Leo van de Ketterij. In de nrs. 3 en 4 worden de Zeeuwse streek- roducten uitgebreid behandeld. Zo zijn er artikelen over aardperen, voedselzorg en streekproducten (pag. 3-37), land bouw in Zeeland, vegetarisch eten in Hulst, behandeling van de landbouw in Zeeuws Tijdschrift door de jaren heen en een modereportage Zeeuwse kleder dracht in 'Zeekraal Schortebont'. Een groot deel van het dubbelnummer evenwel is besteed aan een artikel van galeriehouder Joost Bakker: 'Een bewogen Veers Kunstenaarsleven. De schilder-uitvinder Dirk Jan Koets (1895-1956)' (pag. 43-68). Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande nr. 113, augustus 2005, de historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, schrijft M. Berk over haar zoektocht naar de gewaande voorvader Jacob Cats. Van een negentiende-eeuwse onbekende een verslag over een dagje Westerschouwen in de zomer van 1770, het verhaal geeft een aardig beeld van de 'jongerencultuur' in die tijd. Verder van de in 1995 overleden A. Leijdekkers een Zeeuws verhaal over mossels. A. Romijn interviewde Peter Vleugel, die onlangs afscheid nam als bestuurslid en S. den Haan doet een boekje open over de volkskunstenaars vader Jan en zoon Piet Hoek te

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 21