Project Waardering Terreinen van Archeologische Betekenis voor de Archeologische Monumentenkaart Zeeland [AMK Zeeland] ARCHEOLOGIE Grote opkomst, pittige discussie Drukke Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag 2005 GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Ook dit jaar was er weer een grote opkomst voor de (zesde) Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD) op zaterdag 21 mei. Het aantal deelnemers was vergelijk baar met dat van vorig jaar. Zij werden welkom geheten door Leo Adriaanse, hoofd van de sector Ontwikkeling, Advisering en Ondersteuning van de SCEZ. De eerste drie bijdragen van de dag stonden in het teken van het cultuurhistorische jaarthema van 2005: Kastelen en Historische Buitenplaatsen. Hans Koopmanschap (Kastelenstichting Holland en Zeeland) en Dave Lafeber (Gronings Instituut voor Archeologie) presenteerden de eerste resultaten van het onderzoek aan het vondstmateriaal uit de opgravingen van het kasteel van Sint-Maartensdijk, dat na veertig jaar aan de relatieve vergetelheid van het Provinciaal Archeologisch Depot is onttrokken. Wim Declercq (Universiteit Gent) zette de relatie tussen het kasteel en de gestichte stad Middelburg in Vlaanderen en hun ontwikkeling uiteen. Robert van Dierendonck (SCEZ) benadrukte de grote waarde van amateurs in het huidige bestel aan de hand van hun inzet bij het onderzoek en de gedeeltelijke reconstructie van de achttiende-eeuwse buitenplaats Ravestein te Grijpskerke. Tijdens de lunch was er grote belangstelling voor de determinatie van munten door Jan Pelsdonk van het Geld- en Bankmuseum te Utrecht. Hij sloot ook het middagprogramma af met een introductie van het munteninformatiesysteem en de muntendatabank NUMIS, hetgeen de aanleiding was voor een pittige discussie. Daarvóór waren nog twee andere bijdragen geleverd. Ron Wielinga, de nieuwe voorzitter van de AWN-afdeling Zeeland, gaf een weergave van de stand van zaken van het bronnenonderzoek bij het AWN- project Oud-Rilland. Henk Hendrikse (Werkgroep Metaalvondsten Zeeland en SCEZ) belichtte het fenomeen van loodtinnen vogeldrinkbakjes, die bij nader inzien toch eerder inktpotjes lijken te zijn. Mede dankzij de inzet van SCEZ-medewerkers Aafke bij de Vaate en Henk van Leeuwen was het weer een schone dag. Stand van zaken In het voorjaar is vooral gewerkt op Walcheren. Hier is onderzoek verricht naar de afgegraven vliedbergen op de locaties Serooskerke-Molenweg, Aagtekerke-Bergwegje, Veere-Zanddijk, Koudekerke-Middelburgsestraat en Ritthem-Nieuwlandseweg. Op Noord-Beveland werden sporen van het verdronken dorp Oud-Wissenkerke teruggevonden (zie hieronder) en in Zeeuws-Vlaanderen is het buitendijks gelegen AMK-terrein Oud-Othene onderzocht. Op 20 juni is een informatiebijeenkomst gehouden voor de eigenaren van de Terreinen van Archeologische Betekenis in de gemeente Schouwen-Duiveland. Normaliter worden alle eigenaren na afloop van het project per brief geïnformeerd, maar de gemeente Schouwen-Duiveland vormt hierop een uitzondering. De resultaten zullen direct worden opgenomen in het nieuwe Bestemmingsplan voor het Buitengebied. Oud-Wissenkerke In mei is onderzoek gedaan naar het verdronken dorp Wissenkerke aan de Campvlietweg te Geersdijk. De kerktoren van dit verdronken dorp is het langst overeind Jan van Pelsdonk Geld- en Bankmuseum Utrecht) determineert munten van amateur archeologen tijdens de lunch van de ZAAD 2005. gebleven, maar werd na 1755 afgebroken. Op de plaats waar de imposante kerktoren stond is een gedenksteen geplaatst (zie afbeelding). Hierop stond de tekst: "Hier is het middelpunt van Oud-Wissenkerke", met de jaartallen van de overstromingen. Uit boringen blijkt dat rondom de gedenksteen inderdaad fundamenten van deze kerktoren in de ondergrond aanwezig zijn. De boerderij waar deze toren in de ondergrond zit heet dan ook met recht de 'Torenhoeve'. Bij het veldonderzoek is bij oppervlaktekartering aardewerk en baksteen uit de late Middeleeuwen aangetroffen. Bij het booronderzoek is een dikke cultuurlaag aangetroffen met fundamenten. Een deel van het terrein ziet er uit als een verwilderd natuurgebied met vele hoogtes en laagten. In het verleden is hier opgehoogd en afgegraven. Echter, onder een aantal van deze ophopingen zijn fundamenten in de ondergrond terug te vinden van het verdronken dorp Wissenkerke. Op een kaart uit 1619 (zie afbeelding op volgende pagina) is zelfs te zien dat naast de kerktoren een kasteelberg gele gen is. Wijst dit op het voorkomen van een zogenaamde 'vliedberg' op Noord-Beveland? Waarschijnlijk wel. Op het AMK-terrein zijn echter geen resten van een afgegraven motte terug-gevonden. Mogelijk is deze Gedenksteen van de afgebroken kerktoren van het verdronken dorp Wissenkerke, gelegen op de Torenhoeve te Geersdijk. Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 5