Nieuwbouw bij Infatuate Een vreugdevuur van sloophout: De Provincie Zeeland subsidieert in 2008/2009 de herinrichting van twee musea in Zeeland: Oorlogsmuseum Infatuate en het Watersnoodmuseum. Achter de schermen van beide musea werken komende twee jaar vele mensen aan die herinrichting. In deze Zeeuws Erfgoed portretteren wij twee van hen. Op 9 november 2009 opent het vernieuwde Oorlogsmuseum Infatuate haar deuren, 65 jaar na de Slag om de Schelde. Het museum in Nieuwdorp wordt getransformeerd van een zolderverdieping van 60 meter naar een gebouw met tien keer zoveel ruimte. Van alle kanten krijgt de museumstichting hulp aangeboden. Penningmeester Piet Meulpolder is buitengewoon blij met de reacties. "We begrijpen goed dat de nieuwbouw veel impact zal hebben op onze dorpsgemeenschap. Daarom hebben we iedereen een brief gestuurd, zo'n 400 adressen. Een aankondiging van de laatste openingsdag van het oude museum en tegelijkertijd een oproep: 'Handen en Hersens gevraagd!' Bezoekers konden de nieuwbouwplannen bekijken en zich direct inschrijven als vrijwilliger. We hebben veel mooie aanbiedingen gekregen, van restauratiewerk tot aan het schoonmaken van de toekomstige toiletten. Het museum heeft nu de beschikking over zo'n 25 vrijwilligers, maar hulp is nog steeds welkom." Voordat je kunt bouwen moet je eerst afbreken. "Op oudejaarsdag kwam er een stel jongens aan de deur om hout vragen. We hebben ze gereedschap gegeven, met de boodschap 'alles wat je eraf krijgt mag je meenemen'. Toen stond er al snel een hele club dolenthousiast te slopen. We hadden 's avonds een vreugdevuur met vlammen van 15 meter hoog!" Oorlogsmuseum Infatuate heeft een enorme collectie. Er ging een container vol kisten en dozen naar de COVRA (het bedrijf in Vlissingen-Oost dat musea tijdelijke depotvoorziening biedt), met meer dan 50.000 voorwerpen en 10.000 documenten. "Daar gaan we op locatie van start met het registreren en digitaliseren van de museumvoorwerpen. Een monsterproject van twee jaar. Natuurlijk hebben we daar bij het inpakken van de container rekening mee gehouden en staan de belangrijkste voorwerpen vooraan. Houten objecten en uniformen mochten we in de vriescellen van het Borselse bedrijf SINAC stallen, om eventuele beestjes zoals houtmijt te verdelgen." De grote verzameling wapens en munitie was nog even een probleem, vertelt Meulpolder: "Normaal konden we dat goed regelen met de politie van Goes, maar nu was er gewoon teveel materiaal tegelijkertijd. Om veiligheids redenen mochten de wapens niet naar de COVRA, maar er kwam gelukkig hulp via kolonel Veldkamp. Hij is lid van ons Comité van Aanbeveling en heeft geregeld dat die verzameling naar een munitiedepot van de marine, in Vlissingen, kon gaan. De belangstelling voor de nieuwbouw is groot en hartverwarmend, met veel aandacht in de pers en meer dan 150 bezoekers per dag op de website van het museum. "Het hele dorp is er mee bezig, want we beseffen allemaal dat het een grote kick voor Nieuwdorp gaat worden. Nu hoor je nog: 'Nieuwdorp, waar, bij die kerncentrale? Hopelijk klinkt dat in de toekomst zo: 'Nieuwdorp? Oh ja, bij Museum Infatuate!" Grote hulp en teamwork bij Infatuate (foto's SiefT Zeeuws Erfgoed 17 maart 2008/01 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 17