agenda fa ACTIVITEITEN 8 maart maart 2008 Vlaanderen, dit naar aanleiding van de in 2006 gepresenteerde canon van de vaderlandse geschiedenis. En tot slot gaat Bauwens nog in op het visserijverleden van Breskens. Het grootste deel van het tijdschrift wordt ingenomen door het artikel 'Venster op het landschap' van W Wintein. In 2006 kreeg West- Zeeuws-Vlaanderen als een van de twintig aangewezen landschappen van Nederland de status van 'Nationaal Landschap'. De auteur legt uit waarom deze status zo verdiend is: de land schapsvorming laat zich daar bijzonder goed zien, zowel historisch als geografisch, er zijn veel mogelijkheden voor landschapsgerichte recreatie en men kan er volop genieten van de schoonheid van het landschap. Over de Franse kerk van Sluis en een brief van oud-burgemeester Hennequin aan Johannes de Hullu schrijft L. van Driel. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2007, afl. 2) bevat naast de huishoudelijke mededelingen een lang artikel over 'Frans Peter Joseph Rouleau: leven en werk van een Hulster stadsarchitect', door M.J. Dankaart. De auteur geeft de biografie van de architect en bespreekt een groot aantal van diens ontwerpen. Het Jaarboek 2004-2006 van De Vier Ambachten bevat een belangrijke bijdrage van R.D.A. van Elslande en A.M.J. de Kraker: 'De familie Horenbault: renaissancekunstenaars en cartografen te Gent en daarbuiten'. In het artikel wordt een overzicht gegeven van anderhalve eeuw artistieke en car tografische productie van het Gentse geslacht Horenbault. Omdat de uitstraling van de werken van deze familie tot ver buiten Vlaanderen ging, strekte het onderzoek zich ook buiten Vlaanderen uit. Een tweede artikel is van de hand van L. Goeminne en gaat over een wind molen in Axel en een bij Zuiddorpe. A. Kort schrijft over de veldwachters in Oost-Zeeuws-Vlaanderen van 1811 tot 1941. In de meeste Zeeuws-Vlaamse gemeenten deed de veldwachter zijn intrede in 1795 toen Staats-Vlaanderen bij Frankrijk werd ingelijfd, maar in andere Zeeuwse regio's die deel uit maakten van het Département des Bouches de l'Escaut verscheen de veld wachter pas in 1810-1811. M.E.M. Remery-Voskuil behandelt de onderwijswereld in vroeger tijden aan de hand van leven en werkzaamheden van onderwijzer Hugo Remery, in: 'Hugo Remery en het onderwijs in Koewacht in de negentiende eeuw tot 1886'. Aan de orde komen: de 'Onderwijswet' van 1806, de benoe ming te Koewacht, de onderwijzersop leiding en het werk van de schoolop ziener, salaris van een onderwijzer, inrichting van de school, leerlingen aantal en de onderwijsmethode, die in die jaren nog vaak door de onderwijzers zelf werd geschreven. In de bijdrage van W. Verschraegen gaat het ook over Koewacht, en wel over de vraag hoe de parochie Koewacht er in geslaagd is een eigen kerkgebouw op Nederlandse grond te bouwen. Van de Vereniging tot behoud van de historie van Philippine is de achttiende uitgave van het jaarboek verschenen (2007). Philippine dankt zijn bestaan aan inpolderingen van slikken en schorren, reden voor D. van Langevelde om aandacht te schenken aan de inpoldering van de Braakman, die zorgde dat ruim driehonderd hectare vruchtbare grond beschikbaar kwam. De moeilijkheden rond de grens- vaststelling van Staats-Vlaanderen in de achttiende eeuw zijn in het tijd schrift Saillant (2006, nr. 4) belicht door T. de Kruiff en met zijn toestemming is dat artikel in dit jaarboek overgenomen. Ook over grenzen gaat het stuk van S. Ploegaert en J. Kruijk-van Rest. Zij geven voorbeelden van gegevens die ontleend zijn aan het Kadaster, de landelijke administratie die in 1832 verplicht werd. Verder een artikel van H. Verhulst over oorlogsherinneringen van een Rotterdamse jongen, die gedurende de jaren 40-45 verschillende malen naar Philippine reisde en daar in zijn dagboek verslag van heeft uitgebracht. De RK-Kerk Maria Hemelvaart te Philippine is een van de drie Rijksmonumenten in Zeeland, die onlangs door minister Plasterk zijn aan gewezen. J. Kruijk-van Rest schrijft hierover, evenals over de historische wandeling die de naam 'Mosselpad' kreeg toebedeeld. Over zeehondenjagers en over een succesvolle geit biedt S. Ploegaert de lezer veel wetenswaardigheden. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2007, nr. 64) opent met een artikel van R. Willemsen: 'Biervliet Geuzenstad'. De auteur behandelt het ontstaan van het fort Biervliet, en hoe het met de vijf bolwerken waaruit het fort bestond is afgelopen. Dankzij de aanwezigheid van kaarten en afbeeldingen was het mogelijk om, op initiatief van de Stichting Behoud Monumenten Biervliet, een maquette van de plaats te maken. Hopelijk zullen velen in de toekomst van de Biervlietse maquette kunnen genieten. Over ene dominee Scharp - een vrijzinnige, gewiekste persoon - en de smid van Zaamslag gaat het verhaal van P. Walraven, en A. Kort verhaalt het hoe en waarom van het ontslag van veldwachter Kuijpers uit Koewacht. Bauwens, A.R. en L.F. van Driel, 'Kanonnenvoer en Erewacht. Onder de vaandels van het Franse volk', in tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen 34 (2007). Het eerste deel (zes hoofdstukken) handelt over de conscriptie gedurende de Franse tijd in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het tweede deel (negen hoofdstukken) bevat diverse dagboeken van militairen, een reisverslag en het onderzoek daarnaar. Bevat een lijst van archivalia en geraadpleegde literatuur, illustratieverantwoording en register. 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Geloven in Zeeland Beleef het religieus erfgoed van Zeeland. Een jaar lang tal van evenementen en activiteiten, zoals concerten, kerkdiensten, tentoonstellingen, lezingen, boek presentaties, pelgrimstochten, fiets en wandeltochten en verhalen bij religieus erfgoed. Voor een uitgebreid programmaoverzicht, zie de evenementenkalender op www.scez.nl Info: SCEZ, Ronald van Immerseel, rhm.van.immerseel@scez.nl Straorieën Scharendijke 9 maart Straorieën Ellewoutsdijk 15 maart Straorieën Serooskerke 19 en 20 maart Veiling Zeeuws Veilinghuis Middelburg, Herengracht 74. Veiling van onder meer een fraaie collectie schilderijen. Info: www.zeeuwsveilingshuis.nl 5 en 6 april Nationaal Museumweekend Thema: 'De Kunst van de Waarheid' Info: voor het programma van de Zeeuwse musea, zie www.scez.nl 11 t/m 20 april i 42e Art Antiques Fair 's-Hertogenbosch Den Bosch, Brabanthallen. Op de oudste kunst- en antiekbeurs van Nederland tonen ruim negentig exposanten uit binnen- en buitenland antiek, moderne - en hedendaagse kunst. Tevens biedt de beurs dit jaar een reeks faciliteiten die passen bij de moderne consument. Info: www.afsh.nl 23 april Uitreiking HKW-Cultuurfondsprijs Jaarvergadering met uitreiking HKW- Cultuurfondsprijs. De prijs wordt uitgereikt aan die persoon, groep van personen, of instelling die zich in de voorafgaande periode in de niet- professionele sfeer heeft ingezet voor het behoud, de uitbreiding, de verspreiding van de kennis en de bewustwording van het Walchers cultuurgoed. Info: www.hkwalcheren.nl 12 mei Dag van het Kasteel Op 12 mei, Tweede Pinksterdag, vindt de eerste Landelijke Dag van het Kasteel plaats. Op bijna zeventig terreinen van kastelen en buiten plaatsen zal er op deze dag in het hele land van alles te beleven zijn. Voor Zeeland zijn dit onder andere: Kasteel Westhove in Domburg met een grandioos Living History evenement, Buitenplaats Kloetinge, waar het Koetshuis opengesteld zal zijn, Mon Plaisir in Schuddebeurs, Buitenplaats Overduin in Oostkapelle en Slot Moermond in Renesse. Bezoekers kunnen op 12 mei rondleidingen verwachten, wandelroutes, Living History, speciale exposities, muziek, kinderactiviteiten, demonstraties van zwaardvechter, valkeniers en nog veel meer ander vermaak met een educatief tintje. Info: www.kastelen.nl; Platform Kastelen en Buitenplaatsen in Zeeland, Ronald van Immerseel (SCEZ), rhm.van.immerseel@scez.nl; voor het programmaoverzicht Zeeland, zie www.scez.nl 16 mei Openingsmanifestatie '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Zeeland' Hulst, Sint-Willibrordusbasiliek. Opening van '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Zeeland'. De openingsmanifestatie is gekoppeld aan de opening van de tentoonstelling 'Schatten van de Basiliek' in de Librije van de Basiliek en omlijst met een muziekuitvoering die wordt verzorgd door NieuwZout in het kader van de cultuurmanifestatie 'Cultuur, Wereldbeeld en Religie'. Tijdens de openingsmanifestatie gaat tevens het project '7x7' van start. Coördinatie van het themajaar in Zeeland: SCEZ. Info: SCEZ, Ronald van Immerseel, rhm.van.immerseel@scez.nl, www.scez.nl 24 mei ZAAD Goes. Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag. Op deze contactdag voor amateur archeologen worden resultaten van recent archeologisch onderzoek gepresenteerd door de amateurs zelf of door professionele onderzoekers. Aandacht wordt besteed aan ontwikkelingen in het archeologie- beleid en de plaats en rol van amateur-archeologen daarin. Organisatie: SCEZ. Info: zie 'archeologie' op www.scez.nl

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 31