Spectaculaire landelijke opening in Utrecht s Erfgoed overal Domkerk De Heilige Kruiskapel op het Domplein te Utrecht, met prachtige ijssculpturen die de gebouwen afbeelden van de verschillende grote religies. Prof. mr. Pieter van Vollenhoven luidt bij de ijskapel op het Domplein de noodklok voor kerken en opent daarmee officieel '2008Jaar van het Religieus Erfgoed'. Een reconstructie van de Heilige Kruiskapel uit 695 na Christus - in 35.000 kilo ijs - op het Utrechtse Domplein vormde het spectaculaire middelpunt van het openingsprogramma van '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed', dat op 17 januari plaatsvond. De officiële opening van het Jaar werd verricht door prof. mr. Pieter van Vollenhoven. Het Jaar in Zeeland In Zeeland begint '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed' officieel op 16 mei. In de Sint-Willibrordusbasiliek van Hulst zal gedeputeerde van cultuur, Harry van Waveren, de opening van het Jaar én van de permanente tentoon stelling 'Schatten van de Librije' verrichten. Bijzondere gasten en sprekers op deze bijeenkomst zijn monseigneur Van den Hende, bisschop van Breda, Mart van der Sterre, directeur van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland en Fred van Lieburg, hoogleraar in de Geschiedenis van het Protestantisme aan de Vrije Universiteit. Nieuw Zout levert een bijdrage in de vorm van meerstemmige muziek uit de Renaissance, gecomponeerd door Ghiselin Danckerts (zestiende eeuw), afkomstig uit Tholen. Deze muziek wordt uitgevoerd door het professionele koor Studium Chorale onder leiding van Hans Leenders. Aansluitend bij het Weekend van de Amateur Kunst in Hulst zullen in de basiliek zangkoren optreden en is er een fototentoonstelling te bezichtigen van de Nederlandse Bond voor Amateur-fotografen afdeling Zeeland met 'Cultuur, Wereldbeeld Religie in BEELD' als onderwerp. Tenslotte zal bij de opening ook het project 'zevenxzeven' officieel van start gaan (zie MonuMENTaal op achterzijde). Vanaf 17.30 uur luidden overal in Nederland kerkklokken om de opening van het Jaar hoorbaar aan te kondigen. In een toespraak in de Domkerk memoreerde Van Vollenhoven de traumatische sloop van de Grote Kerk in Schiedam in 1969, de kerk waar hij twee jaar eerder met prinses Margriet in het huwelijk trad. Ook kwam de heer Van Vollenhoven in zijn hoedanigheid als voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds met cijfers die aantoonden dat de extra aandacht voor religieus erfgoed geen overbodige luxe is. Van de circa 19.000 kerkgebouwen die ooit in Nederland zijn gebouwd, zijn er nog 9.000 over. Van deze 9.000 kerken zijn er nog 4.200 kerken in gebruik voor de eredienst, maar naar verwachting zullen er nog zeker 1.200 kerken aan gebruik onttrokken worden, waardoor er maar hooguit 3.000 kerken overblijven. Voor die 6.000 andere kerken is het dus zaak om een goede, passende herbestemming te vinden. Het programma werd omlijst met eeuwenoude kerkmuziek in nieuwe arrangementen, Portugees-Joodse koorzang, islamitische soefipoëzie uit de twaalfde eeuw en spirituele tradities vanuit de Surinaams-Hindoestaanse cultuur. De landelijke sluitingsmanifestatie vindt op 11 december plaats in de Middelburgse Nieuwe Kerk met het Abdijcomplex als passend decor. Van de nadere invulling van het programma op 11 december zullen we u in de volgende nummers van Zeeuws Erfgoed op de hoogte houden. Het is overigens zeker geen toeval dat de landelijke Stichting 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed de provincie Zeeland heeft benaderd voor de sluitings manifestatie. Met haar grote aantal historische kerken geldt Zeeland immers als een van de rijkste provincies op het gebied van religieus erfgoed! Dit nog los van het gegeven dat een groot deel van Zeeland in de middel eeuwen ingepolderd is door monniken en zo bezien in zijn geheel het predikaat religieus erfgoed zou verdienen. Wat Zeeland verder uniek maakt, is de aanwezigheid van de heuse eigen prechristelijke inheemse godin Nehalennia. Zeeuws ErfgOed 3 maart 2008/01 JAARTHEMA

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 3