Studenten van restau 1 Lratieopleiding verkennen Zeeland Bouwkundestudenten van de MTO in Den Bosch krijgen van een monumentenwachter van de SCEZ uitleg over de kapconstructies van de Geerteskerk in Kloetinge (foto's Klaas Boeder). In april was de SCEZ gastheer voor een groep bouw kundestudenten van de MTO-restauratieopleiding in Den Bosch. Deze mbo-opleiding, die studenten opleidt tot restauratiemedewerker, staat landelijk hoog aangeschreven vanwege de koppeling die gemaakt wordt tussen theorie en praktijk. De gespecialiseerde opleiding trekt dan ook studenten uit heel Nederland. De Mariakerk in Nisse in de steigers. Voor de meeste studenten vormde de reisafstand naar Zeeland echter geen belemmering voor deelname aan de tweedaagse voorjaarsexcursie op Zuid-Beveland en Walcheren. Het thema van het bezoek was het plaatsen van de te bezoeken monumenten binnen hun culturele en historische context. Aan de hand van deze kapstok kwamen tijdens de excursie zowel bouwkunst als bouwkunde aan bod. Op de eerste dag werd na ontvangst in de kerk van Kruiningen een bezoek gebracht aan de Yerseke Moer. Dit voormalige schorrencomplex geeft een beeld van de periode waarin de bedijking een aanvang nam, ongeveer duizend jaar geleden. Het natuurlijke landschap van brede kreekruggen bood hier volop mogelijkheden voor ontginning en bedijking. Tijdens de autorit bleek de historische landschapsstructuur nog duidelijk zichtbaar. Vanuit de Yerseke Moer werd de tocht vervolgd richting Kloetinge, een van de oudste dorpen van Zuid-Beveland. Na een bezoek aan het negentiende-eeuwse koetshuis met Philibertspant van de rentmeestersfamilie Lenshoek, werden de studenten in de Geerteskerk geïnformeerd over de recent gerestaureerde kapconstucties. Vooral de inspectie in de kap werd als leerzaam ervaren. Via de herenbank van de ambachtsvrouwe van Kloetinge wandelde de excursiegroep naar het negentiende-eeuwse jachthuis van deze zelfde dame. 's Middags werden de studenten rondgeleid op boerderij Kwistenburg aan de Zwaakse Weel in Kwadendamme. Recent gerestaureerde koorsluiting van de Geerteskerk. Van dit zeventiende-eeuwse rijkmonument is vooral de gepotdekselde schuur met dubbel ankerbalkgebint bezienswaardig. Het dagprogramma werd afgesloten met een bezoek aan de kerk van Nisse, die momenteel in de steigers staat; een uitgelezen mogelijkheid om de restauratiewerkzaamheden van dichtbij te bekijken. De koepelvormige kapconstructie van de Oostkerk in Middelburg stond de tweede dag op het programma. Met dit bezoek werden de middeleeuwen verlaten en werd de Gouden Eeuw betreden, tree voor tree tot boven aan de omloop. Deze omloop bood de excursiedeelnemers een prachtig uitzicht op de onlangs gerestaureerde lantaarn, bovenop de koepel. Een bezoek aan de Seismolen, onder begeleiding van de molenaar en tevens monumenten wachter, sloot het excursieprogramma af. Met de twee daagse excursie hoopt de SCEZ te hebben bijgedragen aan een stukje kennisverbreding. In ieder geval toonden de studenten groot enthousiasme, een belangrijk ingrediënt voor een goede restauratiemedewerker in opleiding. Zeeuws Erfgoed 10 juni 2010/02 Monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 10