Kracht van het collectief Jongeren Wat hebben molens, dialect, stukken vuursteen uit het verdronken Land van Saeftinghe, een boerentrekpaard met elkaar te maken? Er achter staan massa’s vrijwilligers! Zij zetten zich in om dat cultureel erfgoed te behouden en te laten zien aan de inwoners en de bezoekers van Zeeland. In onze mooie provincie zijn er erfgoedvrijwilligers- organisaties van allerlei pluimage actief, met allemaal hun eigen focus. En daar zijn we trots op! ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 12 Afbeelding Verschillende historische wagens op de Boeren- landrit Tholen van 27 juli 2022 foto Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland. Vrijwilligers zijn onmisbaar. Zonder hen kunnen veel musea niet bestaan, gaan evenementen niet door én gaat er erfgoed verloren. Helaas zijn de vrijwilligersorganisaties soms zelf kwetsbaar, net als het erfgoed dat hen zo dierbaar is. De wereld verandert in rap tempo, en zo ook de eisen waar een vrijwilligersorganisatie aan moet voldoen. Er is de Wet bestuur en toezicht rechtspersonen, er is de Governance Code Cultuur. Wanneer je geld wilt aanvragen voor een activiteit krijg je te maken met regels voor het aanvragen en verantwoorden van subsidies. Wie wil er dan nog voorzitter of penningmeester zijn? Ook lastig: om aantrekkelijk te zijn voor jongere generaties moet je mee met de nieuwe platforms Wet bestuur en toezicht rechtspersonen (WBTR): de meeste bestuurders van verenigingen en stichtingen handelen integer. Helaas waren er ook voorbeelden van wan toestanden. Het doel van de wet is om dat te voorkomen door regels voor goed besturen vast te leggen. Zie https://wbtr.nl/wat-is-wbtr. Governance code cultuur: deze helpt culturele organisaties om goed te besturen en een sterke, betrouwbare sector te zijn. De code is vrijwillig maar niet vrijblijvend. Zie cultuur-ondernemen.nl die jongeren gebruiken om in contact te staan met elkaar en de wereld. Er wordt verwacht dat je meedoet met digitale vergaderingen. Je wordt gevraagd mee te doen met nieuwe digitale systemen, waarin de collectie van jouw stichting duurzaam opgeslagen wordt en waardoor er digitale tentoonstellingen gemaakt kunnen worden. Het is allemaal veelbelovend. Je weet dat het eigenlijk ook nodig is. Maar het kan ook overweldigend zijn: hoe werkt dat nu, waar begin je? Waar staat de coöperatie voor? De kracht van het collectief! Dus: helpen mogelijk te maken wat de afzonderlijke leden op eigen kracht niet goed lukt. Dat kan gaan om basiszaken, zoals het vinden van een penningmeester of het uitwerken van een financieel format voor zoiets als de jaarrekening zodat de verschillende penningmeesters er niet alleen voor staan. Of een training in het gebruik van social media, een digitaal collectiesysteem en het projectmatig opzetten van een activiteit. De kracht van het collectief zit ook in elkaar Samen sta je sterker! Waarom zou je proberen alles in je eentje op te lossen? Begin dit jaar hakten zestien Zeeuwse erfgoedvrijwilligers- organisaties, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en Erfgoed Zeeland samen de knoop door. Een delegatie trok naar de notaris en de Zeeuwse Erfgoed Coöperatie was geboren.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 12