Opleiding Bouwhistorische verkenningen Het vak van monumentenwachter blijft zich ontwikkelen. Nieuwe materialen en nieuwe inzichten leveren een waardevolle bijdrage aan het in stand houden van een monument. Om eigenaren en beheerders goed te kunnen adviseren, is het belangrijk om inzicht te hebben in de ontstaansgeschiedenis van monumenten en werkelijk te kunnen ‘kijken’ naar een monument. NATIONAAL CENTRUM ERFGOED OP LEIDINGEN ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 14 Afbeelding links Tjirke inspecteert de Grote of Onze-Lieve- Vrouwekerk in Tholen. De Monumentenwacht van Erfgoed Zeeland helpt eigenaren en beheerders met het in stand houden van monumenten en cultuurhistorische bouwwerken. De monumentenwachters voeren bouwkundige inspecties uit en geven onafhankelijk onderhoudsadvies. Ze kunnen eigenaren en beheerders begeleiden bij restauraties en renovaties én geven advies en tips op het gebied van vergunningen, subsidies en verduurzaming. Om de abonnees van de Monumentenwacht nog beter te kunnen adviseren, volgden monumenten wachters Tjirke Roelofs en Sem de Paauw de tweejarige opleiding Professional Restauratie aan het Nationaal Centrum Erfgoedopleidingen (NCE). Deze opleiding beslaat het brede terrein van erfgoedzorg en restauratie. Alle facetten van de instandhouding van monumenten komen voorbij. De studenten krijgen zowel theorie- als praktijk lessen over historische constructies en de gebruikte materialen en afwerking van monumen ten en bouwgeschiedenis. Daarnaast ook over het over het begeleiden van restauratieprojecten, opstellen van plannen, adviseren van eigenaren, aanvragen van vergunningen en subsidies, werkvoorbereiding, calculaties en het handhaven op vergunningen en uitvoeringsvoorwaarden. De opleiding leverde een waardevolle bijdrage aan de kennis over monumenten en materiaal gebruik van de beide monumentenwachters. Afbeelding rechts Sem beklimt een toren om deze te inspecteren. ~NC

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 14