“Dagelijks toegepaste kennis” Tjirke Roelofs Sem de Paauw www.erfgoedzeeland.nl/monumentenwacht. ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 15 Sem vertelt: “Voor de opleiding heb ik meerdere opdrachten uitgevoerd, waaronder een bouw historische verkenning van de Engelse Kerk in Middelburg. Hier heb ik heel veel van geleerd. Je leert op een andere manier naar een gebouw kijken en inschatten hoe oud een onderdeel is. Wanneer je weet welke cultuurhistorische waarde iets heeft, weet je ook wat je moet zien te behouden in een monument.” Ook Tjirke is enthousiast. “Tijdens de opleiding heb ik een bouwhistorische verkenning gemaakt van de hervormde kerk in Aagtekerke. In de kerk hangt een prachtig epitaaf, dat ik als kind al heel mooi vond. Tijdens de verkenning ontdekte ik dat het een belangrijk werk is van de bekende kunstenaar Rombout Verhulst. Het was heel leuk om te doen, er is zoveel te ontdekken.” In 2019 is Tjirke Roelofs als eerste vrouwelijke adviseur en monumentenwachter in dienst gekomen bij Erfgoed Zeeland. Voordien werkte ze bij een Zeeuwse gemeente als beleids medewerker Beheer en Realisatie - waarbij ze verantwoordelijk was voor het onderhoud van de gemeentelijke accommodaties - en rondde daar de hbo-opleiding Bouwkunde af. Naast de inspecties die de Monumentenwacht uitvoert, adviseert Tjirke over de Subsidie regeling Instandhouding Monumenten (SIM)- aanvragen, beantwoordt ze vragen over subsidies en werkt ze aankoopinspecties - met een kostenraming voor de komende tien jaar - uit. Kijk voor meer informatie over de Monumentenwacht op Over de vraag welk vak ze het leukste vonden, hoeven ze niet lang na te denken. “Het vak bouwgeschiedenis vond ik het leukste vak. Je gaat steeds meer bouwonderdelen herkennen en je kunt ze in een bouwperiode plaatsen. Die kennis pas ik dagelijks toe”, aldus Sem. Ook Tjirke geeft aan dat ze dat vak heel interessant vindt. “Een best wel ingewikkeld vak is Wet- en regelgeving, een vak dat bovendien steeds aan verandering onderhevig is. Het is voor mij belangrijke materie, want ik krijg er vragen over van onze abonnees”. Tjirke en Sem hebben de opleiding met veel plezier gevolgd en op vrijdag 1 juli 2022 hun diploma ontvangen. Alles wat ze geleerd hebben, nemen ze nu mee in hun dagelijkse werk. Sem de Paauw werkt inmiddels vier jaar als monumentenwachter bij Erfgoed Zeeland. Na zijn mbo-opleiding Bouwkunde en Allround Timmerman en heeft een periode bij een aannemingsbedrijf gewerkt. In 2018 solliciteerde hij naar de functie van monumentenwachter bij Erfgoed Zeeland. “Erfgoed sprak me altijd al aan. Ik woon in Middelburg en heb genoeg monumenten om me heen. Ik vind het inspecteren van erfgoed erg leuk, helemaal als ik ervoor naar grote hoogte moet klimmen. In het werk van een monumentenwachter komt dat regelmatig voor.” a

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 15