Uniek praalgraf krijgt nodige opknapbeurt “Heel uniek dat zo’n werk in Stavenisse te vinden is” Trots op het monument Experts ‘Volledig monument' In de hervormde dorpskerk van Stavenisse staat een praalgraf om trots op te zijn. Het is vervaardigd door Rombout Verhuist (1624-1698), één van de belangrijkste Hollandse beeldhouwers uit de Gouden Eeuw. Kerkrentmeester Rien de Graaf ziet de staat van het monument achteruit gaan en zette alles op alles om de benodigde middelen voor restauratie te vinden, en met succes. F if ZEEUWS ERFGOED 17 AL van kinds af aan had hij aandacht voor het praalgraf. Sinds 2011 is hij kerkrentmeester en beheert hij de kerkgebouwen. Hij voelt zich verantwoordelijk voor het monument. “De beschadigde plekken worden groter. De conditie is de laatste tien jaar echt verslechterd. Het komt voornamelijk door het zout. Tijdens de Watersnoodramp heeft het beeld onder water gestaan. Stavenisse is van heel het eiland het zwaarst getroffen. Het water kwam tot aan de zolder. In de toren van de kerk zit een gedenk steen die de waterhoogte markeert.” Rien de Graaf is gepensioneerd horloge- en klokkenmaker. Zijn woning op een steenworp afstand van de kerk was voorheen ook de horlogewinkel met werkplaats. Rien is geboren en getogen in Stavenisse. Hij woont sinds 1954, toen hij anderhalf jaar oud was, in zijn ouderlijk huis en is er nooit weggegaan. Rien was ten tijde van de watersnoodramp drie maanden oud. Hij was de jongste van de gevluchte inwoners die hun toevlucht hadden gezocht in de bovenzaal van het oude gemeentehuis. “Die ene pilaster met scheur vond ik gevaarlijk overkomen. Ik had niet het idee dat ie meteen zou bezwijken, maar toch heb ik de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) gevraagd om de staat van het grafmonument te beoordelen. De RCE zei tegen me: ga de restauratie gelijk in werking stellen, dit is zeer urgent. Langer monitoren is te risicovol.” Twee experts van de RCE en het Rijksmuseum hebben zich erom bekommerd. Zij hebben uitgebreide brieven naar de gemeente Tholen gestuurd om de gemeente aan te sporen zich in te zetten om dit bijzondere funeraire erfgoed van Stavenisse te behouden. “De plaatselijke bevolking vindt zes ton om het praalgraf te restaureren gewoon heel veel geld, maar voor de kenners is dat natuurlijk heel anders. Het is uniek!” Om de restauratie te kunnen financieren moest Rien alles op alles zetten. Het praalgraf is eigendom van de kerkgemeente. “Was dat maar niet zo. Dan was het eenvoudiger geweest. Nu moeten we er zelf voor opdraaien, in plaats van de gemeente of de familie. Allereerst heb ik een aanvraag ingediend of de kerk de status ‘volledig monument’ kon krijgen. Het was destijds slechts een ‘vanwege monument’, omwille van enkele monumentale interieuronderdelen. Daardoor konden we de restauratie niet volledig

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 17