“Het is geen kleinigheid zoiets” Hieronymus van Tuyll van Serooskerke Knikkeren met vingerkootjes Restauratieplan ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 18 Afbeelding De vingertoppen van het beeld werden rond 1870 door kinderen afgebroken om in de kerk mee te knikkeren portret- en detailfoto Mieke Wijnen Fotografie. gesubsidieerd krijgen en ook niet bij de Provincie Zeeland een aanvraag indienen. Op 19 november 2019 kregen we de uitslag dat de kerk én het interieur eindelijk officieel als ‘volledig monument’ werden aangemerkt. Dat maakte het aanvragen van subsidies een stuk eenvoudiger. Na vele inspanningen kregen we op 12 juli van dit jaar te horen dat de laatst benodigde subsidie ook gehonoreerd was. De restauratie kan eindelijk doorgaan!” Op de vraag of Rien het graf als een lust of een last ziet, antwoordt hij: “Het is wel een lust, maar het is ook een last om dit allemaal te regelen en financieel rond te krijgen.” Er is door specialisten een gedegen restauratie plan gemaakt. De behandeling zal hetzelfde zijn als bij het praalgraf van Willem van Oranje in Delft. Dat heeft heel goed uitgepakt. Het monument wordt gedemonteerd en alle onderdelen worden naar Amsterdam gebracht. Daar wordt het op vakkundige wijze in baden ontzout. In totaal duurt het anderhalf tot twee jaar voor het weer terug komt. Bij terugplaatsing komt er een kunststof plaat achter en onder, zodat het werk helemaal vrijstaat van de muur en vloer. Wie was toch die man die zo’n imposant praalgraf verdiende? Hieronymus van Tuyll van Serooskerke (1615-1669) was ambachtsheer van Tienhoven, Stavenisse en Sint-Annaland. “De Van Tuyllen is een heel grote, beroemde adellijke familie met veel land. In 1653 heeft Hieronymus net buiten het dorp een slot laten bouwen, waarvan alleen de fundamenten nog bewaard zijn. Hij bivakkeerde daar graag. “Het was zijn nadrukkelijke bevel om hier in Stavenisse begraven te worden. In de kelder onder de kapel staan twee loden kisten. Eén is van hem, de ander vermoedelijk van zijn vrouw.” “Dat het grafmonument zo bijzonder was wist niemand hier. Dat kwam pas nadat de experts van de RCE en het Rijksmuseum ernaar gekeken hebben en erover geschreven hebben. We wisten niet beter dat, als we naar de kerk gingen, het beeld een beetje verscholen achter de preekstoel stond, meer niet. Rond 1870 gebruikten kinderen het beeld als klimrek en hadden ze stukjes van de vingers, de vingerkootjes, afgebroken en daar knikkerden ze mee in de kerk. De baldadige jeugd van Stavenisse heeft dat gedaan en dat kun je nog altijd zien. Later is er een hek omheen geplaatst. Nadat de oude kerk gesloopt was, hebben ze dat hek weer weggehaald. Waarom weten we niet.”

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 18