De overgang I H ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 Afbeelding onder Zierikzee rond 1572 bron: Rijksmuseum, Amsterdam. Niettemin vormden ze een permanente dreiging. Ze plunderden een aantal dorpen, zonder enige tegenstand. Ook de Waalse soldaten misdroegen zich. Het gevolg was dat de bevolking hen liever zag vertrekken om plaats te maken voor de De dreiging kwam nu van drie kanten. In het noorden lagen de geuzen. Zij hadden ook Duiveland in hun bezit en bedreigden daardoor ook vanuit het oosten de stad. Aan de zuidzijde zeilde de geuzenvloot. Het stadsbestuur zat, zoals het zelf zei, als een muis in de val. Op 3 augustus legde een vloot van twintig schepen uit Veere aan bij de zeedijk, maar de schepen werden door de Walen teruggedreven. Op 4 augustus ging een noodkreet van het stadsbestuur uit naar de hertog van Alva. Voor de tweede keer landden de geuzen en dit keer lieten ze zich niet verdrijven. Ook de volgende dag werd er hevig gevochten, met vele slachtoffers tot gevolg. Het stadsbestuur en de militaire commandant, Adriaan de Renaix, beseften hoe hopeloos de toestand was. Op 8 augustus, om twee uur ’s nachts, overvielen de geuzen de versterking aan de zuidzijde van de havenmonding. Het stads bestuur zag het nutteloze van verzet in en verzocht De Renaix met zijn troepen te vertrekken. Die hield de leden van het bestuur voor dat ze streng gestraft zouden worden voor dit verraad aan de koning. Het was de Veerse burgemeester Richard geuzen. Het stadsbestuur wilde echter onverkort vasthouden aan zijn steun aan het koninklijk gezag. Afbeelding* Feestende jeugd met vliegers in Zierikzee, 1922 bron: Zeeuws Archief, beeldcollectie Schouwen-Duiveland. 6

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 6