Feesten Het beleg (1575/1576) Huib Uil ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2022 7 Afbeelding Een deel van de optocht aan het Havenplein in Zierikzee, 1922 bron: Zeeuws Archief, beeld collectie Schouwen- Duiveland. Voor Schouwen-Duiveland volgde nog een moeilijke periode. In 1575 ondernam het Spaanse gezag een veldtocht met Zierikzee en Schouwen- Duiveland als doel. Door de verovering ervan zou een wig worden gedreven tussen de opstandige gewesten Holland en Zeeland. Negen maanden lang werd geprobeerd Zierikzee te behouden voor de prins van Oranje en na de capitulatie duurde de Barradot die ervoor zorgde dat de overgang zo soepel mogelijk verliep. In een overeenkomst werden de voorwaarden vastgesteld waaronder Zierikzee zich zou stellen onder de prins van Oranje. De volgende dag vertrok het Waalse garnizoen per schip, overigens nadat de geuzen door verraad hun wapens in handen wisten te krijgen. Op 10 augustus trokken de geuzentroepen, met aan het hoofd kapitein Jacob Simonsz. de Rijck, Zierikzee binnen. De volgende dag werd de gesloten overeenkomst bekrachtigd door Jeronimus de Rollé, gouverneur van Veere, en door de geuzenkapiteins. Onder dezelfde voorwaarden vielen ook de stad Brouwershaven en het platteland. Burgemeester Barradot ging op weg naar prins Willem van Oranje om hem de verheugende mededeling te doen dat ook Zierikzee en Schouwen-Duiveland zich onder diens gezag hadden geplaatst. Literatuur - C. Rooze-Stouthamer, De opmaat tot de Opstand, Hilversum 2009. - Huib Uil, Het onafhankelijkheidsfeest in 1872, in: Wereldregio, 8 juli 2022. bezetting niet lang. Maar de schade was enorm. Menig dorp was geplunderd en geheel Schouwen stond onder water. Het herstel zou veel vergen. De gevolgen zijn nog heden te zien, want sommige dorpen vervielen als gevolg van deze strijd tot gehuchten of minder. De overgang van Zierikzee in 1572 werd in 1772 herdacht met een redevoering door de rector van de Latijnse school. In 1872 was Zierikzee tijdens drie dagen, 16-18 juli, in feestdos gehuld. Er was een gekostumeerde optocht en drie muziekkorpsen bliezen er lustig op los. In 1922, op 13 juli, was het opnieuw feest. Ook nu was er een feestrede, een nog grotere historische optocht, veel muziek en allerlei andere activiteiten. Op 14 juli 1972 was er een waterspel. Ook in 2022, op 16 juli, waren de tijden van ‘1572’ opnieuw te proeven door optredens van de Zierikzeese rederijkers rond de oude vertrouwde Dikke Toren. Hij doorstond de eeuwen en was van alles getuige.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 7