S.G.R ■-JÈa SLLANn Go - Rooskleurige toekomst Interne opleidingen 11 w van W* www.destoomtrein.nl ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 10 Tijdens de treinrit is er altijd een machinist aanwezig, meestal twee stokers en drie conducteurs, inclusief een hoofdconducteur. Aad vertelt grinnikend: “Wanneer ik de stokers de trein uit zie komen, is hun witte overhemd helemaal zwart, ik vind het schitterend. Je kunt in ieder geval wel zien dat er gewerkt is!” Bij de stoomtrein worden ook interne opleidingen gegeven. Daarom zijn er ook vaak twee stokers aanwezig tijdens een rit, eentje om het vak te leren. Het zijn allemaal praktijkopleidingen. Eerst wordt er een schriftelijk examen afgelegd en dan mag je mee op de locomotief om het echte werk tijdens het lopen door de trein van alles vertelt over de coupé, de geschiedenis van de stoomtrein en de dingen die op de route te zien zijn. Ook roept hij de naderende stations om via de microfoon. “Wanneer er Zeeuwen in de trein zitten doe ik dat op z’n Zeeuws.” Interactie onder de bezoekers is wel gegarandeerd. “Kaartjes laat ik vaak knippen door de kinderen en dan zeg ik tegen ze over de volwassenen ‘hun kunnen dat niet hé’.” Hij vindt het fantastisch om grapjes te maken en de kinderen te vermaken. “Het is leuk dat we zo’n grote groep vrijwilligers hebben die zo afwisselend is. De ene is technisch en kan misschien niet zo goed met mensen overweg als de ander. Door de combi van techneuten, medewerkers in het onderhoud, gastheren en gastvrouwen, houtbewerkers en nog veel meer kan de Stoomtrein Goes-Borsele voortbestaan”, vertelt Martin Alle treinstellen en onderdelen in bezit van het museum staan nu nog buiten opgesteld. De bedoeling is dat het museum in de toekomst voor een groot deel overdekt wordt, zodat alle treinen binnen gestald kunnen worden. “Naast de enorme kostenpost van dit project, kost dit ook nog eens enorm veel tijd. Wanneer het één af is, begint de volgende klus weer”, aldus Aad. Het voormalige RET-gebouw in Rotterdam, waar vroeger de trams werden gestald en gerepareerd, is afgebroken en naar het terrein van de Stoomtrein verhuisd. Voordat het gebouw in bezit was van de RET, was dit de fabriek van trein- fabrikant Allan. Dit maakt het gebouw toch wel erg uniek. Martin vertelt dat een vrijwilliger lucht kreeg van de sloop van het gebouw. Deze heeft er toen alles aan gedaan om het gebouw naar Goes te laten komen en dat is gelukt! Het gebouw moet nog helemaal opgebouwd worden en alle onderdelen hebben eerst nog een likje verf nodig. te leren. Dit traject duurt vaak twee jaar. Ook is het mogelijk om door te stromen, zo kan bijvoorbeeld een stoker doorstromen tot machinist. “Om te slagen voor de praktijkopleiding moet je echt een aantal handelingen laten zien en kunnen uitleggen. Een andere collega-vrijwilliger neemt deze toets af”, aldus Kees. Voorheen was de stichting altijd een club die veel grip had op de jongeren, er was een goede combinatie van jongeren en ouderen. Tegenwoordig is dat minder en dat vinden de vrijwilligers jammer. Martin: “Voor bepaalde functies hebben we ook jongeren nodig om de toekomst van het museum te waarborgen.” De vrijwilligers van de stoomtrein zien de toekomst rooskleurig tegemoet. Er liggen mooie plannen klaar en onlangs zijn er twee nieuwe motorwagens opgeleverd. Trots laten de vrijwilligers deze gloednieuwe motorwagens zien, waar meer dan tien jaar hard aan is gewerkt. De wagons zijn een replica van een oude passagierstrein uit 1927. De oorspronkelijke trein is er niet meer, daarom moesten de wagons volledig gebouwd worden aan de hand van oude tekeningen en foto’s. Afbeelding Metalen plaatje aan de replica van de motor wagen die hier in 1927 reed, waarop staat dat deze gemaakt is door vrijwilligers van de Stoomtrein Goes- Borsele.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 10