In tin vereerd in de Lage Landen oaj Uit Galerius’ rangen: ’Sr -A ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 11 De Legende vertelt ons dat Adrianus behoorde tot de HercuLani, de senior elite soldaten die de keizerlijke familie beschermden binnen het paleis in Rome. Hij vervulde deze functie tijdens de christenvervolgingen onder de vierde-eeuwse Tim Kauling is archeoloog en metaalspecialist bij Lycens BV. De pelgrimsinsigne van Adrianus van Nicomedië uit Geraardsbergen wordt onderdeel van de collectie van het Zeeuws Archeologisch Depot in Middelburg. keizer Galerius (305-311 na Christus). Hij had de opdracht 23 christenen te vervolgen, maar was zo onder de indruk van hun standvastigheid dat hij zich tot christen bekeerde. Hierop viel Adrianus zelf ten prooi aan marteling. Zijn benen werden met een ijzeren staaf op een aambeeld vermorzeld en zijn hand werd afgehakt met een bijl. Zijn vrouw, de heilige Nathalia, stond hem bij gedurende de martelingen tot zijn dood op 4 maart 306 na Christus. Later werd dit zijn feestdag binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Adrianus is de patroonheilige van de boden, bierbrouwers, slagers, smeden, gevangenis bewaarders en soldaten. Hij wordt aangeroepen tegen plotselinge dood, onvruchtbaarheid en de pest. Afbeelding De tinnen pelgriminsigne waarop de heilige Adrianus van Nicomedië is afgedeeld. In de zomer van 2021 werd op een akker ten zuiden van Zierikzee een vijftiende-eeuwse tinnen draaginsigne gevonden. Dergelijke insignes werden in de middeleeuwen in grote getalen geproduceerd voor de vele christelijke gelovigen die op bedevaartstocht gingen. De insignes verbeelden de heilige die door de pelgrim werd bezocht. De insigne vormde ook direct het bewijs dat de pelgrim het bedevaarts oord daadwerkelijk had bezocht. Pelgrims droegen vaak de vergaarde insignes op de hoed, om een bedel/ketting of op de kleding gespeld. Het nabij Zierikzee gevonden draagteken betreft een pelgrimsinsigne dat werd vervaardigd in Geraardsbergen (Oost-Vlaanderen, Belgiê), waar de heilige Adrianus van Nicomedië als patroonheilige werd vereerd. 5' .■3^ r -■ 1

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 11