Hollands bolwerk Waar Sommelsdijk op Goeree-Overflakkee Zeeuwse wortels heeft (zie Grensverhalen 10), heeft Bommenede op Schouwen-Duiveland Hollandse wortels. Het is een voor malige plaats en voormalig eiland dat tot 1687 bij Holland hoorde, maar in dat jaar werd afgestaan aan Zeeland. Wat ging er precies aan vooraf en zijn er nog relicten uit deze tijd? ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 12 Afbeelding Abdij Ten Duinen, Koksijde foto Lambert J. Derenette. Een deltagebied is een dynamisch getijden- gebied waar het Land (en de zee) door getijden bewegingen, overstromingen, opsLibbingen en inpolderingen aan verandering onderhevig is. Verschillende belanghebbenden hebben in het verleden getracht land te winnen en te behouden. Bommenede werd halverwege de twaalfde eeuw gesticht door de cisterciënzerabdij Ten Duinen (in het huidige Koksijde, België). Deze abdij was een machtige instelling die grote stukken grond verwierf in de kustgebieden van onder meer België, Frankrijk, Engeland en Nederland. Het eiland wordt voor de eerste keer in geschriften uit 1165 genoemd: insula Bomne, het eiland Bomne. De bezittingen in het Zeeuwse kustgebied hadden regelmatig te lijden van overstromingen en vergden grote inspanningen om drooggelegd te worden. Tien jaar later werd het eiland over gedragen aan de dochterabdij van Ter Doest in het Vlaamse Lissewege, die van het eiland een ‘uithof’ maakte, een plek waar grond werd uitgegeven ten behoeve van de landbouw. Later zijn de eigen- Dat Bommenede bestuurlijk tot Holland behoorde had ook te maken met de ligging aan de Sonnemere. Deze zijarm van de Gouwe - die de eilanden Schouwen en Duiveland van elkaar scheidde - scheidde het eiland Bommenede van de overige - tot Zeeland - behorende eilanden en werd beschouwd als de grens tussen Holland en Zeeland. Aan het begin van de vijftiende eeuw was Bommenede voldoende aangeslibd om weer bedijkt te worden. Het eiland werd in 1412 aan Schouwen(-Duiveland) vastgedijkt, maar bleef tot Voorne (Holland) behoren. De inwoners van het domsrechten van deze uithof overgegaan naar de heren van Voorne, waarmee het eiland definitief tot Holland ging behoren. Door de destructieve zoutwinning moest Bommenede echter tussen de twaalfde en veertiende eeuw weer aan de zee worden prijsgegeven.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 12