DfJkhuisjes gem. Schouwen üuivrlarnf Herinneringen aan Bommenede In 1701 Lieten vier Zierikzeese heren een deel van Afbeelding Het gehucht Dijkhuisjes, een tastbaar relict van het eiland Bommenede foto David Koren. Afbeelding rechts Grenspaal die de scheiding vormt tussen het land van Bommenede en de ambachtsheerlijkheid Bloois of Beloys foto Rien de Schipper overgedragen aan het gewest Zeeland. Door gebrek aan onderhoud en veelvuldige stormen verdween Bommenede langzaam maar zeker in de golven van de Grevelingen. Volgens kroniek schrijvers heeft de kerk van de ondergelopen plaats nog jarenlang als een angstaanjagend baken in de golven gestaan, maar vermoedelijk is dit meer een dichterlijke vrijheid geweest, omdat uit de Statennotulen van 1687 blijkt dat het merendeel van de gebouwen dan al is afgebroken (en het sloopmateriaal vermoedelijk verkocht als bouwmateriaal). Behalve oude gravures is er weinig van het oude stadje bewaard gebleven. De twee zilveren avondmaalsbekers van de kerk zijn in Liverpool terechtgekomen, maar inmiddels als permanente bruikleen te zien in het Stadhuismuseum in Zierikzee. Vlak bij dit gehuchtje staat nog een oude, vermoedelijk achttiende-eeuwse grenspaal die de grens aangeeft tussen het land (de heerlijkheid) van Bommenede en de eerdergenoemde ambachtsheerlijkheid Bloois. Op de ene zijde van de steen staat: LAND VAN BOMMENEDE en op de andere kant staat LAND VAN BELOYS, waarbij de S gedraaid is. Beide heerlijkheden werden overigens in 1812 samengevoegd tot één gemeente (Bommenede), maar deze kleine gemeente werd op haar beurt in 1866 verenigd met het naburige Zonnemaire. De Bommeneders en inwoners van Bloois zijn overigens decennia- het oude eiland herdijken, maar de plek van de oude nederzetting bleef daarbuiten. De nieuwe bedijking bestond uit de polders Nieuw-Nataars, Nieuw-Bommenede, Kijkuit en Borrenbrood en deze gingen samen een ambachtsheerlijkheid vormen. Het gehucht Dijkhuisjes is nog een concreet relict van dit (herdijkte) land van Bommenede. Het zijn letterlijk zeven oude dijkhuisjes die aan een dijk liggen, parallel aan de Rietdijk, even ten noorden van Zonnemaire. Afbeelding rechts De woning van de Nobelprijswinnaar Pieter Zeeman in Zonnemaire foto David Koren. Afbeelding Het beleg van Bommenede door de Spanjaarden onder leiding van Mondragón op 30 oktober 1575 auteur: Frans Hogenberg, bron: Wikimedia Commons. cirjiu •v jj

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 14