C7W J - V David Koren Meer lezen Afbeelding rechts Zilveren avondmaals bekers uit de kerk van Bommenede, met een afbeelding van de kerk ©National Museums Liverpool, Walker Art Gallery. Afbeelding Dijk van Bommenede in Zonnemaire foto David Koren. Afbeelding rechts De werkhaven van Bommenede foto David Koren. Lang nog een aparte groep gebleven binnen de dorpsgemeenschap van Zonnemaire. Ook zijn er in het gebied nog verschillende toponiemen die naar de geschiedenis verwijzen, zoals de Dijk van Bommenede, boerderij (résidence) Oud-Bommenede (een B&B annex gezondheidscentrum) en de buitendijkse ‘slikken van Bomenede’. Ook de werkhaven van Bommenede aan de Grevelingen vormt een verwijzing naar het oude dorp. Deze haven werd in de jaren zestig van de twintigste eeuw aangelegd voor het bouwen van de caissons die werden gebruikt voor de afsluiting van het Brouwershavense Gat en de aanleg van de Brouwersdam. In 2012 werd het haventje nieuw leven ingeblazen door de oprichting van Watersportvereniging Bommenee, waarvan het lidmaatschap in principe is voorbehouden aan de inwoners van Zonnemaire. Het is hier niet toegestaan om te duiken vanwege de archeologische resten van het dorp die zich mogelijkerwijs nog in de vaargeul bevinden. Groots en meeslepend zijn de sporen niet, maar als verdronken Hollands dorp vormt het een bijzondere element in het verstilde polder landschap in deze hoek van Schouwen-Duiveland, voormalig grensgebied van Holland en Zeeland. - Beekman, F. en H. Uil (1994). Schouwen-Duiveland en de oorsprong van haar plaatsnamen. De Koperen Tuin, Goes. - Broekhoven, S., S. van Ginkel-Meester, Chr. Kolman, R. Rommes, E. Stades-Vischer R. Stenvert (2003). Monumenten in Nederland. Zeeland. RDMZ, Zeist Waanders Uitgevers, Zwolle. - Driel, L. van A. Steketee (1995). Zeeuwse plaatsnamen. Van Aardenburg tot Zonnemaire. Uitgeverij ADZ, Vlissingen. - Kool-Blokland, J.L. (2003). De rand van t land. Waterschaps- geschiedenis van Schouwen en Duiveland. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middelburg. - Kuipers, J.J.B. (red.) (2004). Sluimerend in Slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland. Den Boer/De Ruiter, Vlissingen. - Verseput, L.M. (1963). ‘Bommenede. Geschiedenis van een verdronken plaats’. In: Zeeuws Tijdschrift, jaargang 13, nummer 3, p. 69-77. - www.zeeuwseankers.nl - www.zonnemaire.eu - Dijkhuisjes, een restje van het verdronken Bommenede- Zalig-Zeeland.com - https://nldo.blogspot.com Afbeelding De gemeente Bommenede die in 1866 ophield te bestaan bron: Gemeente-Atlas van Nederland, 1868. Hugo Suringar Leeuwarden. 1 I

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 15