Onderhoud Publiek Veranderen? Ho maar! De schat van de Kruisdijkschans ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 19 Afbeelding De Kruisdijkschans kort na 1900. De gevel is vrijwel geheel begroeid. Op het dak zijn de pironnen zichtbaar bron: archief Theo Aernoudts. meegenomen naar het landhuis. "Als we nu op vakantie gaan in Frankrijk, dan komen we dit soort kastjes ook wel eens tegen in oude huizen of restaurants." Even een muur verven, of het raamkozijn een andere kleur geven? Daar komt bij Fred en José niks van in. Er mag vrijwel niks veranderd worden in het huis. De indeling van de kamers en de kleur stelling is gebaseerd op hoe het landhuis er in de negentiende eeuw heeft uitgezien en wordt daarom zo gehouden. José vertelt wijzend naar het lichte plafond: "Maar als ik een donker plafond wil, kan ik dat mooi vergeten, maar het interieur mogen we wel zelf bepalen!" Zo zoekt het echtpaar ook altijd naar meubels die passen bij de sfeer van het huis. Alles bij elkaar zorgt voor het complete plaatje. In de groene eetkamer beneden staat een groene houtkachel die perfect past bij de inrichting van deze ruimte. In de blauwe kamer boven staat precies dezelfde houtkachel, maar dan natuurlijk in het blauw! Ook de accessoires aan de muur passen bij de oude stijl van het huis. Aan de muur hangen oude tekeningen van de verdedigingstoren en een oude plattegrond van de schans. Alle meubels uit hun vorige woning moesten ze verkopen, omdat deze niet pasten bij de inrichting van hun nieuwe huis. "Je kunt hier geen Ikea-kastje neerzetten", legt Fred uit. De Monumentenwacht komt één keer per jaar naar de Kruisdijkschans om het pand te inspecteren. Ze geven advies over wat er de komende periode aan onderhoud nodig is en lossen gelijk de kleine dingen op. Ze maken bijvoorbeeld de dakgoot schoon of ze vervangen een dakpan. Optrekkend vocht is wel een probleem in het pand. Anderhalf jaar geleden was het zo erg dat de stuclaag zelfs van de muren kwam. Toen moesten alle muren opnieuw gestuukt worden met ander stucmateriaal, dat er voor moet zorgen dat er minder snel vocht in komt. "Toen de voormalige stuclagen eraf moesten, zijn we gelukkig een weekje op vakantie gegaan", vertelt Fred. Rondom, over de buitenwal van de Kruisdijkschans loopt een wandelroute. In de kapschuur kunnen bezoekers de informatieborden lezen en even uitrusten op de picknickbank onder de over kapping. Jaarlijks, tijdens Open Monumentendag wordt ook het woonhuis opengesteld voor het publiek. Zo’n groot, mooi pand gelegen in een prachtige omgeving trekt ook de nodige aandacht van wandelaars en fietsers. Af en toe maken Fred en José eigenaardige dingen mee. Van mensen die op het gemak door de ramen komen gluren tot fietsers die even hun behoefte doen tegenover hun woning. "We hebben een deel van onze privacy moeten inleveren om hier te wonen", vertelt het echtpaar, "Het was even wennen en we moesten een knop omzetten, maar het is het zeker waard!" Johannes Hennequin was vanaf 1762 eigenaar van de Kruisdijkschans. Hij was een welgestelde man uit Sluis en kwam in het weekend vaak naar het landhuis. De man droeg altijd een koffertje bij zich waar hij zijn bezittingen in mee droeg. Hij was bang dat zijn waardevolle spullen werden gestolen in zijn woonplaats in Sluis. Uiteindelijk is Johannes Hennequin overleden op de Kruisdijkschans. Niemand weet waar het koffertje is gebleven. De vraag is: zou de koffer nog steeds zoek zijn, of is hij al door iemand gevonden tijdens de restauratie...? Dat blijft het geheim van het koffertje op de Kruisdijkschans! Lees meer via www.zeeuwseankers.nl/ verhaal/de-kruisdijkschans-in-roeriger-tijden.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 19