Zeeuws Erfgoedplatform krijgt vorm Atlantis Erfgoedplatform Gevarieerde groep deelnemers Digitaal erfgoed In opdracht van de Provincie wordt er door een projectgroep, bestaande uit medewerkers van de ZB|Bibliotheek van Zeeland en Erfgoed Zeeland, al twee jaar hard gewerkt aan de lancering van een online Erfgoedplatform voor Zeeuwse erfgoedinstellingen. Nu is het bijna zover: binnenkort zijn de collecties van zo’n twintig collectiebeherende instellingen in Zeeland te zien op www.collectiezeeland.nl. 1 I n* J ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 20 Afbeelding links Projectleider Andrea van Boven presenteert alle deelnemende organisaties tijdens de deelnemers- bijeenkomst in september 2022. Afbeelding rechts Een screenshot van de website van het nieuwe erfgoedportaal. Op dit moment zijn er zo’n twintig deelnemende erfgoedinstellingen, zowel groot als klein. Het gaat hierbij om musea zoals Museum Veere en Het Bolwerk, maar ook andere Zeeuwse erfgoedinstellingen zoals heemkundekringen, oudheidkamers, vrijwilligersorganisaties en andere erfgoedbeherende instellingen. Voorbeelden van erfgoedinstellingen die al meedoen zijn Stichting Het Walchers Costuum en Cultuurforum Aardenburg. Het doel is dat uiteindelijk alle Zeeuwse erfgoedinstellingen een plekje vinden op dit platform. Met de introductie van het online collectie- registratiesysteem Atlantis hebben de deelnemers een solide systeem waarin zij hun collectie kunnen vastleggen en beheren. Daarnaast biedt Atlantis ook de mogelijkheid om de collecties te presenteren aan de buitenwereld door middel van een moderne erfgoedwebsite. Het online erfgoedplatform wordt een omgeving waarop zowel professionals als toeristen, studenten en anderen geïnteresseerden hun hart kunnen ophalen. Met tienduizenden objecten uit ongeveer twintig collecties van Zeeuwse bodem heeft het platform voor elk wat wils. Van schilderijen tot scheepsmodellen en van gereedschappen van nagenoeg verdwenen ambachten tot opgezette vogels. Er zijn de laatste jaren volop ontwikkelingen op het gebied van digitaal erfgoed. Enkele van deze ontwikkelingen, zoals de ontwikkeling van thesauri en linked open data, zullen worden geïmplementeerd in het platform. Door middel van deze technieken wordt het makkelijker om gegevens te standaardiseren en data te delen met geïnteresseerden van over de hele wereld. B®

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 20