1 Een Romeins mysterie aan s de Postweg bij Poortvliet n Akkers afstruinen Pre-Maltatijd - Het Verdrag van Malta is het archeologische begrip dat buiten de archeologische wereld de meeste bekendheid geniet. Het zorgt anno 2022 dat archeologie een ‘goed’ geborgd onderdeel van de ruimtelijke ordening is. ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 21 "I T, ‘t-C Voorafgaand aan sloop- en nieuwbouwprojecten vindt archeologisch onderzoek plaats om te bepalen of en waar eventueel archeologische resten aanwezig zijn en of ze beschadigd worden tijdens de uitvoering van die plannen. Dit levert een constante stroom aan nieuwe archeologische gegevens op. Dat is vroeger wel anders geweest. Tot de jaren negentig van de vorige eeuw is archeologisch onderzoek minder talrijk en veel minder onderdeel van de ruimtelijke ordening. Toch zijn in het Zeeuws Archeologisch Depot (ZAD) veel vondsten en documentatie aanwezig van archeologische onderzoeken die dateren uit het pre-Maltatijdperk. In tegenstelling tot de huidige onderzoeken zijn niet al die oudere onderzoeken uitgewerkt in een rapport of verslag. Daardoor ligt in het ZAD nog een schat aan informatie verborgen van niet eerder uitgewerkt (oud) onderzoek. Een van die verborgen schatten is de opgraving van een Romeinse huisplattegrond aan de Postweg 16 in Poortvliet, uit het einde van de jaren tachtig en het begin van de jaren negentig. De aanleiding voor het onderzoek ligt in de jaren zestig, zeventig en tachtig van de vorige eeuw. In die periode is op Tholen een vrijwilliger in de archeologie (Piet Jasperse) actief die veel van zijn vrije tijd gebruikt om akkers af te struinen op zoek naar archeologische vondsten die naar boven komen. Als correspondent van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek speurt hij het eiland af en documenteert hij vondsten waarover hij vervolgens terugkoppeling geeft aan de Rijksdienst. Bij de Provincie Zeeland blijft zijn werk niet onopgemerkt. Een van de plaatsen waar de hij veel vondsten doet is de omgeving van de boerderij Klein Ferné aan de Postweg 16 in Poortvliet. Het vondstaantal is zelfs dermate groot dat de veldwerkbegeleider van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), de heer Joop van den Berg, in 1986 met het plan op de proppen komt om ter plaatse van een van de grotere vondstconcentraties een opgraving uit te voeren. En zo geschiedde. De resultaten die dit onderzoek oplevert zijn boven verwachting. Naast veel aardewerken scherven wordt binnen een oppervlakte van een kleine 450 vierkante meter in drie campagnes in Afbeelding AWN-ers aan het werk op de opgraving Poortvliet Klein Ferné in 1987 bron: Zeeuws Archeologisch Depot. I I 1 iQ -■ - -•< J

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 21