I Inzicht krijgen -r grenzen paal kuilen Karel-Jan Kerckhaert ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 23 Kijk op www.erfgoedzeeland.nl/agenda voor de uitnodiging en aanmelden. Afbeelding Romeinse huisplatte- grond opgegraven bij Poortvliet Postweg 16 Klein Ferné. Afbeelding Wandpaal van de Romeinse huisplatte- grond van Poortvliet Postweg die ingedreven is in de top van het Hollandveen bron: Zeeuws Archeologisch Depot. Afbeelding rechts Gemme gevonden tijdens de opgraving Poortvliet Postweg 16 met hierop een afbeelding van een geit. PDortwIrci! Paalweg 1 G 1 Klein Feme] R-umeinsc hui^platt^nrei'nd Het gaat de onderzoekers niet alleen om het uitwerken van oud archeologisch onderzoek. De uitwerking en rapportage maakt het ook mogelijk om inzicht te krijgen over de verspreiding van aardewerk door het Romeinse Rijk heen. Door de specialistische analyse van het aardewerk, uitgevoerd door mevr. J. van Kerckhove van Aardewerk en Archeologie, wordt een duidelijk beeld gekregen van de aardewerktypen die in de Zeeland samen met specialisten van Archeologie en Aardewerk en Artefact! Advies en Onderzoek in Erfgoed een subsidieaanvraag gedaan bij de Provincie Zeeland om het onderzoek alsnog uit te werken. Hiervoor vallen zij terug op de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ), waarin onder andere een thema is opgenomen wat betrekking heeft op het uitwerken van oud archeologisch onderzoek. Romeinse tijd in Zeeland voorkomen. Momenteel is het nog onduidelijk of het aardewerk dat in Zeeland in deze periode werd gebruikt meer overeenkomt met de noordelijk gelegen Romeinse rijksgrens of wellicht meer met het Vlaamse achterland. De resultaten van de aardewerkstudie zullen hierover voor de eerste keer meer duidelijk heid geven. Door ook het dierlijk botmateriaal te onderzoeken, onderzoek uitgevoerd door dhr. S. Diependaele van Artefact! Advies en Onderzoek in Erfgoed, krijgen we meer inzicht in de dieren die in de buurt van de boerderij voorkwamen. Mogelijk wordt daardoor ook duidelijk wat de speciale betekenis van de geit op de gemme is. De subsidie is toegekend door de Provincie Zeeland en het onderzoek is in volle gang. Eind december (na het verschijnen van dit nummer) zijn pas de definitieve resultaten bekend. Het spreekt voor zich dat wij de lezers in 2023 van deze resultaten op de hoogte houden. Op 12, 13 of 14 december is er in het gemeente huis van Tholen een lezing/workshop over de opgraving en het onderzoek naar aardewerk in Poortvliet. haardplaats II ■-71 ■1

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 23