HOP Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland is de Geerteskerk in Kloetinge aan het restaureren. Deze restauratie is een ROP-project waaraan een aantal leerlingen werken. Om jongeren enthousiast te maken voor het restauratievak werd vanuit Bouwbedrijf Boogert aan de ROP-coördinator gevraagd om een aantal excursies te organiseren in Zeeland. ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 24 In het eerste semester van het laatste jaar volgen de mbo4-leerlingen van Scalda de module restauratie. Omdat de opleiding altijd op zoek is naar excursies naar een restauratieproject, heeft de ROP-coördinator samen met de leraar van Scalda een excursie ingepland. De coördinator van het ROP was blij met deze vraag. Het is altijd mooi dat aannemers hun bouwplaats (restauratie) openstellen voor excursies voor leerlingen. Op donderdag 8 september 2022 vond de excursie plaats en kwamen 22 mbo4-leerlingen van Scalda naar de Geerteskerk. Eerst kregen de leerlingen uitleg over het kerkgebouw. Er werd verteld dat de meeste kerktorens in Nederland van de gemeenten zijn. Napoleon bepaalde, in de door hem uitgevaardigde wet van 1798, dat alle bestaande kerktorens in Nederland in eigendom van de burgerlijke over heid kwamen. De torens moesten namelijk een militaire functie als uitkijktoren vervullen. Na deze uitleg werd de groep in tweeën gesplitst en kregen ze een rondleiding over de steigers rondom de kerktoren. Bij deze rondleiding werd door de projectleider Roderick Nijenhuis van alles verteld over de samenstelling van voegmortel en plekken die niet meer kloppen met de oudheid van het gebouw. Zo is er bij eerder onderhoud/restauratie een betonnen latei aangebracht. Ook de leerlingen kwamen met goede vragen, zoals “waar halen jullie dit soort nieuwe stenen vandaan?” De projectleider legde uit dat er in Nederland een fabriek is die op verzoek stenen namaakt. Je gaat met een aantal stenen uit de kerk naar de fabriek, daar worden ze nagemaakt op grootte en kleur of in speciale vormen. De coördinator van het ROP had contact gezocht met een leraar van Het Goese Lyceum om een excursie te houden met basis- en kaderleerlingen van het vmbo. Die vond het een goed idee om deze leerlingen voorlichting te geven over het restauratievak. Op woensdag 19 oktober kwamen de 23 leerlingen van het vmbo langs voor hun excursie. Allemaal gekleed als bouwvakker - met werkschoenen aan en een helm op - gingen de leerlingen, na eerst een uitleg over de kerktoren, de bouw- steiger op. Met de lift gingen ze naar de elfde steigerverdieping. Al hadden een aantal leerlingen wel wat moeite met de hoogte, ze overwonnen zichzelf toch. Met de boeiende uitleg van projectleider Roderick Nijenhuis, gingen ze verdieping per verdieping naar beneden. Op een verdieping wees Roderick op een stukje speciaal metselwerk. Hij vroeg aan de leerlingen of ze wisten wat dit was. Omdat niemand het wist, vertelde Roderick toen over metseltekens in kerktorens. ‘’Een metselteken is eigenlijk de handtekening van de metselaar.’’ Dat vonden de leerlingen wel ‘gaaf’ dat metselaars zo iets persoonlijks achterlieten aan een gebouw, als een soort voorloper van graffiti-tag. Na de rondleiding kregen alle vmbo- en mbo-leerlingen een goodiebag van Bouwbedrijf Boogert en een sleutelhanger waterpasje/duimstok van het ROP. F.-STAURA1 F DPLEIDINGSmOJEtTEtl I H'n rrt^hnA' Afbeelding Rondleiding van mbo-leerlingen bij een ROP-project

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 24