e Lieu de memoire Geschiedenis laat zich niet wissen Dit jaar is het 70 jaar geleden dat de Braakmanpolder in Zeeuws-Vlaanderen werd ingepolderd en transformeerde van zee naar (landbouw)polder naar natuurgebied. Afgelopen zomer vond daar de pilot van Geboortegrond plaats, een manifestatie over Erfgoed, Kunst en Landschap, om de verhalen van de Braai n boven water te halen. ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 28 Het erfgoed van de Braakman zien we als een ‘sociale constructie’ waarbij de collectiviteit van herinneringen bestaat door de sociale context rondom dit erfgoed. Deze sociale constructie van erfgoed in Geboortegrond vond plaats op meerdere niveaus. Het officiële narratief over de Braakman is lange tijd vooral gefocust geweest op de functieveranderingen die het landschap heeft doorstaan. Dit narratief vond plaats binnen een, onder andere, naoorlogse context waarin de agrarische sector zeer van belang werd en het winnen van land voor deze functie symbool stond voor Nederlandse zelfredzaamheid. Later werd het officiële narratief ook een focus op natuur en recreatie, een reflectie van nieuwe belangen op grote schaal. De niveaus die in Geboortegrond onderdeel waren van de constructie van erfgoed brachten niet alleen officiële narratieven samen, maar ook de menselijke ervaringen en effecten van de ‘functieveranderingen’ van de Braakman. Want niet alleen het landschap veranderde, ook manieren van leven. Binnen Geboortegrond kregen verschillende perspectieven én niet of weinig gehoorde stemmen een plek en werd gezocht naar de overeenkomsten en verbinding Initiatiefnemer is Carien Poissonnier, curator/ programmamaker en zelf geboren in de Braakmanpolder, op het voormalige Demonstratie- bedrijf Zeeuws-Vlaanderen. Samen met de Zeeuwse kunstenaars Tamara Dees, Marieke Polderdijk en Marinus van Dijke en lokale partners maakte ze een publieksprogramma waarin de verschillende identiteiten van dit jonge polderlandschap werden verkend en verbeeld om te delen met een breed publiek. De drie kunstenaars speurden in de geschiedenis, het landschap én de ervaringen van oud bewoners en gebruikers van de plek en maakten nieuw werk in opdracht. tussen die verschillende stemmen. Provincie, gemeente, historische verenigingen en Staatsbosbeheer, (oud)Braakman boeren, lokale bewoners en kunstenaars deelden hun ervaringen of zienswijzen en maakten samen dit project. Geboortegrond vond plaats tussen 30 juni en 17 juli 2022 met het bezoekerscentrum ‘de Braakmanboerderij’ van Staatsbosbeheer als ontmoetingsplek. De locatie werd een plaats van herinnering voor iedereen die zich met de plek verbonden voelde. Ieder weekend stond het nieuwe werk van een van de kunstenaars centraal met een uitgebreid en interactief publieksprogramma. Tijdens de zogenaamde ‘ompoldersessies’ onderzochten we samen met de bezoekers en kunstenaars de waarden van de nieuwe domeinverbindingen in relatie tot ieders ervaring met de geschiedenis en het landschap. Het educatieprogramma voor de basisscholen grenzend aan de Braakman vond doordeweeks plaats in het bezoekerscentrum. Samen met beeldend kunstenaar Anne Nobels maakten de leerlingen van groep 6/7 en 8 nieuwe herinneringen aan de Braakman, onderzochten samen met de boswachter de grond en spraken over de Zeeuws Vlaamse identiteit. Ruim 800, voornamelijk lokale, bezoekers hebben de weg naar de Braakman gevonden. De expositie in de schuur en de performances van de nieuwe kunstwerken maakten ingangen om de oude herinneringen een plek te geven en nieuwe te maken. Deze pilot was in opdracht van de Provincie Zeeland en kon gerealiseerd worden met ondersteuning van de Gemeente Terneuzen, Dow Chemical, Staatsbosbeheer, Cultuureducatie Zeeuws Vlaanderen en de vele betrokkenen.

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 28