Zeelands oudste verdedigingslinie in werking Kanonnen, forten en wassend water: Het ontstaan van de Eendrachtlinie Dat het water in onze geschiedenis zowel vriend als vijand is geweest, is geen nieuw gegeven. Naast de vele overstromingen die onze provincie hebben geteisterd, is het water ook bruikbaar gebleken ter verdediging van het Zeeuwse land. Ook voor de Eendrachtlinie, Zeelands oudste verdedigingslinie, was het water een welkome bondgenoot. F ft - '■iCjT !y 5r£5 tsL ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2022 Afbeelding De Eendrachtlinie afgedeeld circa 1618, links Tholen, midden de Eendracht en rechts hiervan West-Brabant bron: Kaart van de zeekust van Blanken berge tot Bergen op Zoom, met aanduiding van steden, polders en waterlopen, opgemaakt in Antwerpen door Pieter Verbiest. De Tachtigjarige Oorlog begon voor Zeeland in 1572. Na jaren van onrust gingen de eerste steden over naar de Prins van Oranje. Het duurde pas tot 1576 voordat ook Tholen zich staats mocht noemen. Deze relatief late overgang van Tholen moet niet worden opgevat als een teken dat de Tholenaren trouw waren aan het Spaanse gezag. Verschillende Tholenaren werden het slachtoffer van de door Alva ingestelde Bloedraad, die sympathisanten van de Opstand ter dood veroordeelde. Ook had de protestantse eredienst er al lang wortel geschoten. In rekeningen uit de periode april 1529-1533 wordt gesproken over Lutherse boeken die in de stad Reimerswaal, slechts een steenworp afstand verwijderd van Tholen, op de markt werden verbrand. Er werd dus blijkbaar in deze tijd al protestantse literatuur verspreid in de regio. In het onstuimige jaar 1566, toen de landvoogdes onder druk van de adel besloot om de geloofsvervolging tijdelijk op te schorten, werden er in diverse dorpen op het eiland protestantse bijeenkomsten gehouden. Uit dit alles blijkt dat er al langer sprake was van een breed gedragen verzet vanuit de bevolking tegen de Spanjaarden en de Roomse Kerk. Tot de feitelijke overgang van het eiland Tholen, waren de Geuzen hier al actief. In 1572 voerden zij meerdere aanvallen uit en slaagden er zelfs in om het stadje Tholen te veroveren. Ze werden al snel door de Spanjaarden verdreven. De Spanjaarden slaagden erin om voor enkele jaren de rust 4 SS ■L n'FP ■- W VA

Zeeuws Erfgoed | 2022 | | pagina 4