B Y L A A G E N. 383 dorven lugt niet naar beneden kan zakkenver mits dezelve ligter is als de goede lugt. In anno 1773. den 8 February ben ik met her fchip Zeeduinzynde een toegeftreken dekvan hier onder zeil gegaan gedeftineerd na Batavia» met bereeds eenige zieken en een doode't was op die tyd bitter koud weêr, vrielènde zeer fterk, waar door in korten tyd een groot ge tal zieken kregenbeftaande meest uit zodanige die eenige deelen des lichaams bevroozen waren» zoo aan handen als aan voetenals mede eenige met door verkoudheid ontftaane koortzen, zon der nochtans eenige teekens van zeer kwaadaar- tige ziekte te befpeurenin zodanigen ftaat is het gebleven tot den 19 February eerst volgende, wanneer wy van een ftorm beloo- pen werden, die tot den 27 dito duurde, waar door wy genoodzaakt waren de roofiers de mees te tyd toe te. houden, daar door kregen wyde ysfelykfte rotziekte in het fchipdie ik ooit ge zien en bygewoond heb zoodanig dat wy den 27 February bereeds 20 dooden hadden en het getal der zieken was toen aangegroeid tot 160. Van die tyd af hebben wy maatig weêr gehad, invoegen, dat mende roosters ley-fchutpoorten, en ook zomwylen de lugtpoortjes kondenopen- zetten, en alzoo een genoegzaame hoeveelheid verfche lugt konden inlaatenom de vuile en bedorven lugt te doen opklimmenen het fchip uitdampen vervolgens het fchip zuiver en fchoon gehouden, het onderlie en bovenfte tusfchen-deks met buskruid van tyd tot tyd uit gerookt, om met die rook de bedorven dam pen weg te voeren, voorts met azyn befprengd om

Archief | 1780 | | pagina 417