PSYCHOLOGIE. 89 wil door j. w. paris. IF. Deelbl. 453498. Js de éénheid de grond der volmaaktheiddan moet 'er ook één grondbeginfel in de ziel zynwaar uit derzelver vermogens en werkingen allen voort- vloeijen: en dit is de voorstellingskracht. hl. 453. Hiervan zyn verstand en Wil modifica tie!1; en dus naauw aan elkander verbonden, bl. 455. Dan dit verband heeft alleen in moralifche dingen plaatsen kan met recht een nexus logico- moralis genoemd worden, bl. 456. Sommigen, die een inwendig zedelyk gevoel dryvenbegrypen de zaak anderi. Dit word onderzocht: bl. 458. Dan, en dit is de redelykheid onzer zielhet verft and gaat vóóren de wil volgtdit verbandin goede orde, bewaard wordendezyn onze neigingen en da den zedelyk goed. [hl. 461. Dit echter heeft in vele gevallen geene plaatsonze verkeerde wilsneigin- gen dwarsboomen dikwyls het voorfchrift des ver- flands. Van waar deze wanorde 0111 dit te ver klaren worden de vermogens der ziel in hoogcren en lageren verdeelden hieruit afgeleidthoe een mensch zich geheel aan zinnelyke bevindingen (even als de dierendoor verwaarloozing zyner verhevene vermogens, onderwerpt; waarby mis- fchien de onregelmatige gefteldheid des lichaams ook in aanmerking moet komen. bl. 463. Maar hoe word die wanorde herfteld? heerfchende zin- lyke neigingen moeten in goeden veranderd wor den? dit kan, dezaakgeestkundigbefchouwd, niet gefchieden zonder beweegredenendie den wil tot het goede neigen en bepalen; dan derzeLver ken- F nis

Archief | 1786 | | pagina 161