164 1722. 27 MeiEiland Avondstond waèrheyd van dese Lastgeving den dood te ontvan gen en voor 't oordeel Go<Js te verschynen. Actum in 't Schip den An end, ten dage als boven. (Was geteykend:) Jacob Roggeveen. 27. Hadden volgens onse Zons hoogte de be vonden breete van 15 graden 24 minuten bezuyden den Evennagteren de gegiste lenkte van 226 gra den 16 minuten: de cours was Zuyden, de wind Noor den Oost en Noord-Oostmet stilte en een slap bramseyls koeltje: des middags deden 't zeyn om de Coinpassen te verleggen van regt wysend op 5 graden de lelie bewesten de naeldalsoo wy in eene avond- peyling der Zon bevonden 5 graden 42 minuten de af- wyking Noord-Oost te wesen. Omtrent het ondergaen der Zon, sagen wederom een laeg en vlak Eyland noemden het selve (om dat het op dien tyd gesien was) den Avondstondstrekkende van het West ten Noorden tot het Zuyd-West ten Zuydensoo verre van steng beoogd kon worden. Of nu de SchryVer van het Dag Register der route die Capitain Schouten gehouden soude hebben, de waerheyd of leugen voor stelt daervan sal dit Eyland den Avondstond regter synom denselven te regtvaerdigen of te veroordee- len. Opdat dit nu ordentelyk geschiede, soo moet aengemerkt wordendat de tekstwoorden van dat Dag Register seggendat sy het Honden Eyland ontdekt hebben te leggen op de Zuyder breete van 15 graden 12 minuten en van de kusten van Peru en Chili af gelegen 925 mylenvoorts dat sy haer cours weder West stelden naer de Eylanden van Salomon en na dat 1722. 27 Mei. 165 dat sy omtrent honderd mylen met die selfde Streek van West geseylt haddensagen sy een laeg Eyland dat groot was; en des nachts Zuyd-Zuyd-West 10 my len geseylt hebbende, soo seylden sy. des morgens digt onder de wal langs, vonden aldaer slegt water en geen deiningengelyk de vorige dagenuyt den Zuydendaerom vermoedden sy Zuydwaerts meer land moest wesendoopende het selve met de naeinhet Eyland Zonder Grondomdat sy nergens eenige be kwame anker-plaets hadden konnen vinden: dus met deselve cours voortseylende in effen water, ontdekten nog twee andere laege Eylanden waervan het eerste ('t welk sy het Waler Eyland noemdenomdat eenig versch water aldaer bekomen h adden) van 't Ey land Zonder grond aflegt 15 mylen, op de Zuyder breete van 14 graden 16 minutenende het tweede (synde genaemt het Vliegen Eylandalsoo sy door dat gedierte seer geincoinmodeerd wierden) is van dat eerste, door een tusschen ruimte van 20 mylen afgescheydensonder uytdrukking van desselfs polus hoogteapparent om dat de Zon des middags be wolkt of dat de kimmen des Hemels duister en be neveld syn geweest. Wanneer nu dit geëxtraheerde der tekstwoorden voorgemeld, met een weynig aendagtoverwogen wordt, soo consteertdat de Journaal-houder wegens de ron- te of vaerweg van den meermael genoemden Capitain Schoutenvan absolute leugen tael ('t sy voorbedagte- lyk't sy dqor onkunde) beschreven te hebben niet te excusecren en vry te spreken is; want van de terminus a quo (synde het Honden Eyland) tot de ter-

Archief | 1838 | | pagina 104