172 1722. 3 Juny. Verkwikking Eiland* volk hoedanig sy geschapen wasgevende door tey- kenen van wysing te kennen, als sy boven kwamen daer hare hutten stonden, sy als dan ten gebruyke soude wesen. Ondertusschen onse sakken met groen te naer de chaloup gebragt hebbendebesloten wy van het strand naer de boven vlakte van 't Eyland te gaenom dat men geloofdealdaer cocosnoten en piesang te sullen vinden: by den opgank komende (synde een smalle weg daer maer één man te gelyk kan gaen, hebbende veel moeyte om op te klimmen en sich vast te houdenalsoo de passagie gelyk een groef isdie aen wedersyden scherpe cöraal-steen tot een muur heeft) wenkten ons de Indianendoch nau- lyks halver weg opgeklommen wesendewierden wy met een hagelbuy van steenen begroet uyt het byge- legen bosch waerdoor een man van 't Schip Thien- HOVEN is gekwetst geworden op 't hoofdalsmede onse sergeant aan den elboog en in de lehden. Wy aenstonds denkende op onse verweering, losten eenige snaphanen op die geene die in het bósch hier en daer tusschen het geboomte haer vertoondenvan welke wy vertrouwendat er vyf of ses gesneuveld en gekwetst sullen wesenoordeelden vervolgens (om onse man schap met opwaerts te ley denin geen gevaer te bren- 173 brengen) best te syn af te trekken, ert ons te vernoe gen voor het tegenwoordige met onse groente. Deeden na Zons ondergank zeyn om Breeden Raad te houden van alle de Capitainen Opper- en Onder- stuurluydenten eynde (alsoo onse Kruystogt geëxpi reerd is) met den anderen te beraemen soodanige cour- sen, als tot ons retour naer 't Vaderland behoorden gestevend te wordenen van welke getrokken Reso lutie de textwoorden aldus luyden Breeden Raad der twee in Compagnie sey- lende Scheepengehouden aen 't boord van het Schip des Arendpresent Mr. Jacob Roggeveen, President, Capitain Jan Koster, Capitain Cornelis Bouman, Capitain Roelof Rosen daal, mitsgaders alle de Opper- en OnderstuuHuydenbescheyden en dienstdoende op de Scheepen den Arejtd en Thieü- hoven. Woensdag den 3 Juny 1722. Den President heeft aen desen Rade voorgesteld én te kennen gegevendat hy deselve ten dien eynde hadde geconvoceerdopdat een ygelyk lid soude avan ceeren syn sentiment en oordeelhoedanig onse t'huysreyse behoorde werkstellig gemaekt te worden. Want aengesien onse Kruystogt in dese Zee komt te cesseren door het ontdekken van de oorsaekdie Capitain Willem Cornelissen Schouten bewogen had te besluyten, dat Zuydwaerts land moeste ivesen, omdat hy in elfen en slegt water seylde sonder holle dey- Hier heeft men dus bij dit voorval slechts twee gekwetsten De Tweejarige-reize heeft vele gekwetsten: bladz, 65; doch vol gens Behrens liet het Scheepsvolk eenige dooden op de plaats, en de kwetsurenwelke verscheidene van het volk ontvingenhoe zeer in 'teerst van weinig belang, wierden vervolgens doodelijkerzoo dat weinigen den dood ontgingen. Dat Behrens zelf twee kneuzingen kreeg verzwijgt hij. Hist, de VExped. T. I. pag. 161" 1722. 3 Juny.

Archief | 1838 | | pagina 108