188 722, 14 Jnnij sonde konnen geconfirmeerd worden» 14» Stuurden wy met het doorbreken van- den dag regt op het hooge land aen leggende ontrent 6 niylen in het Westen van ons boegende onse cours langsamelyk soodanig, om de Zuydkant ('t welk ly was) te beseylen en aldaer te ankeren t niet Noorder Zon was onse bevonde Zuyder breete 14 graden 9 mi nuten, en de gegiste lenkte 202 graden 20 minuten, de gekoppelde cours West-Noord-West; de wind Oost en Oost Noord-Oostmet schoon weder en eene bram- seyls koelte. Ontrent het 6de glas van de namiddag- wagt kwamen wy aen de lykant van 't Eyland, by gissinge een halve myl van het strand, wierpen het dieplood niaer hadden geen grondvervolgens setten de chaloup uyt, van manschap en geweer wel voor- sienom langs de wal te gronden te peylenen een goede anker-plaats gevonden hebbendefceyn te doenr Ondertusschen kwamen twee drie canoes die geen uytgeholde boomenmaer van planken en inhouten gemaekt en seer ordentlyk de een in de ander gevoegd warensoo dat wy ondersteldendat sy eenig gereed schap van Yserwaer naer sy seer begeerig syn moe ten hebben om van de boomen (welkers getal onnoem- baer is, alsoo het gansche Eyland tot boven op de hoo ge krnynen van 't gebergte vol staet, en soo digt, als het gras op weelige weyden) planken en ander hout werk tot gebruik te maken, by ons Schip, die eenige cocosnoten haddenwelke wy ruylden voor 5 6 groote verroeste spykers. Van dit Eyland legt nog een ander in het Noord-Westen met eene tus- Bouman» Eilanden. 189 schenruymte van omtrent 2 mylen 't welk ons toe scheen twee Eylanden te wesenom dat in 't midden een steyle nedergaende kloof was tot beneden toe maer of de Zee daer een doortogt had, konden wy niet sien. De Indianen van dit eerste Eyland syn de Paaschlanders in kloekte en robustheyd van ligchaem gelykook in het beschilderen van sich selvenmaer soo veel en overtollig nietdewyl hun verfciersel aenvank neemt van de dyen tot nederwaerts aen de beenen. Voorts hebben wy niet anders gesien tot dekking htinner naektheyd, als een riem om het mid- dellyf, waer aen een nienigle van lange en breedo bladen of biesenof van een ander gewasvastge- maekt is Onse chaloup na verloop van 4 a 5 glasen syne veirigting volbragt hebbende kwam aen boord, brengende de kwade tyding dat nergens anker-grond te vinden wasdan alleen op een distantie eens kabels lenkte van den wal op 5 vadem diepte met een steyle afloopende grond en vuylwegens de scherpe jcorael-steen. Waerop wy aenstonds afbrasten en seyl niaekten cours stellende West Zuyd West, om boven het Westelykste Eyland te loopen, als wanneer wy bevonden dat het twee Eylanden waren leggende v&n den anderen afgeScheyden de verheyd van een kleyrte canonschootdie beyde insgelyks bewoond synal soo wy by dag rooken donker synde vuuren op ver- scheyde plaetsen hebben gesien dus voortseylendesa gen nog een kleyn Eylandje, welkers omtrek geen myl bevatleggende in het Westenontrent eene halve myl van het Zuydelykste deser twee afgesonderd: welke twee yder in hare circumfereniiênaer gis sing

Archief | 1838 | | pagina 116