(Was get.) Jacob Roggeveen. Jacob van Groenevelt. 200 1722. 2 July. Bouman, Gapitain op het Schip Tu I en ho ven; Capitain Roelof Ros en da al, gevoerd hebbende de verongelukte AfricaANSche Galet en de Opperstuurluyden van beyde de gemelde Scheepen. Donderdag den 2 July 1722. Den President heeft goedgevonden aen desen Rade te proponeeren dat by denselven op den 15. der jongst gepasseerde maend Juny beraemd is Noord-West ten Westen te stevenen tot op de Zuyder latitude van 4 k 3 gradenen aldaer gekomen wesendealsdan by nadere Resolutie soodanige coursen te beramenals tot vordering van onse reys bevonden soude werden te behooren: derhalve dan aengesien wy soo verre Noordwaerts heden geavanceerd syn, dat onse Zuy der polus hoogte is binnen de 4 graden geeft hy President de leden deser vergadering in bedenking en overleg hoedanig de coursen voortaen gerigt en geobserveerd dienden te worden Waerop (nadat men de Zeekaerten geconsuleerd had) met unanimiteyt van stemmen verstaen en beraemd is, dat men met de cours van West sal aenvangen en daerby soo lang continueren, tot wy de vaste kust van Nova Guinea in het gesigt zullen bekomen hebbenen dan vervol gens langs deselve kusttot wy die Oostwaerts van ons bevinden j dat is onse coursen in dier voegen te rigten dat men tusschen Nova Guinea en het Eyland Gilolo sal trachten door te loopen dan (naar dat de wind ons noodsaekt) bezuyden of benoorden het Eyland Ceram; vervolgens naer het Eyland Bonton om aldaer te ver- 1722. 3 July. 201 verver chenwater en brandhout te halen. Aldus geresol veerd en gearresteerd in 't Schip en ten dage ut supra. Jan Koster. Gornelis Bouman. Roelof Rosendaal. Gornelis van Aalst. Willem Willemsen Espeling. 3. Gisten onse Zuyder polus hoogte met Noorder Zon te syn 3 graden 45 minutenen de lenkte 1S1 graden 34 minuten: de cours West 14 mylen, de wind Beer variabel, als Zuyden, Zuyd-West, Zuyd-Oost en Oost-Zuyd-Oostmet styve en slappe koeltensver- seld van donderbliksemweerligt en regen. Dus voortseylende tot den 13 deser incluysis sonder- lings niets voorgevallen, dan wy somtyds donder en veel regen haddenmet een donkere hemel en uyt- schot des winds van het Zuyd-Westenook stilte en labbere koeltjes. Op den 8. is een soldaat overle den die de elfde afgestorven is en den 9. nog een soldaatsynde de twaalfde doodesagen dien dag veel vogelenen ledige doppen van cocosnoten dryven. Den 10. hadden wy volgens een avond-peyling 11 gra den 37 minuten Noord-Ooster miswysing. Op den. 11. hebben wy drie dooden gehad, namentlyk, twee soldaten en onse botteliermakende te samen het getal van vyftien. Den 13. is nog een soldaat gestor ven die de 16. doode isen bevonden ons des mid dags op de Zuyder breete van 2 graden 6 minuten, 13* en t

Archief | 1838 | | pagina 122