4 1721. 4 Augustus. van 'fc Can aal, welke wy des anderen daags in de naemiddag passeerden met een Noord-Ooste wind, en die tot de naast volgende nagt continueerde als wanneer deselve contrarie loopende uyt het West- Zuyd-Westenwy genoodsaakt wierden digt by de wint te zeylen en over te leggen nae de Fransche wal, dan weder nae de Engelschevolhardende dus met over en weer te laveeren tot den vierden deser, doende telkens het vereyschte zeyn in 't overleggen van de steven aan d'andere Scheepen tot hunner narigt. Dan also den Commandeur heeft goedgevonden bree- den Scheepsraad te heieggen wegens het gedrag van Cap"- Cornelis Bouman, is daarop de volgende Resolutie getrocken en beraamd: Breeden Scheepsraad, gehouden in't Schip jyjzif Arend, present Mr. Jacob Roggeveen President: Cap"- Jan Koster: Jacob van Droenevelt, eerste Opperstuurman: Cornelis van Aei.st, tweede Opperstuurman: Steven de Wit, eerste Onderstuurman: Frans Stooker, tweede OnderstuurmanHermanus van den Emster, Hoogbootsman «iHendrik Brouwer, Constapel." Maandag 4 Augustus 1721. »In vergadering door den President geproponeert synde de gehoudene conduites en 't gedrag van Cap* Cor nelis Bouman, voerende het Schip Thi ENHOVEN, namen tl yk dat hy Capitain op den 3. deserontrent het vyfdé glas van de eerste wagt, synde nae gissm- 1 ge- 1721. 5 Augustus5 gé des avonds half elf uuren(nae dat wy den solven eenige glasen hadden ingewagt, also verre lywaerts agter uyt was) buyten verwagtinge en sonder de al lerminste noodsaakelykheyt op eygen authoriteyt heeft konnen goet vinden te wendenen behalven dat daer en boven nog sonder eenig teyken of seyn te geven door een Canon-schootdat hy wendeso- is (na dat dese saak met behoorlyke aandagt overwoogen was: als synde het regte middel om van den anderen ge- separeert en gescheyden te wordenen over sulx stry- dende tegens het oogmerk dezer expeditieen by ge volg om deselve seer difficil of wel infructueus en vrugteloos te raaeken) met eenparigheyt van stemmen goet gevonden en verstaen om by de eerste gelegen- heyt den gemelten Cap". Cornelis Bouman seer serieus en ernstig te recommanderen, om in het toe» komende van diergelyke onbehoorlyke onderneming sig te wagten of dat wy andersints genootsaekt sou den worden tegens hem Cap"- Bouman te proteste ren uit den naeme van de Heeren onse principalen wegens alle de kosten en schaden, die hoog gemelte Heeren door sodaenige private authoriteyt te exerce ren, in cas wy van den anderen quamen te gerae- kensouden bomen te hebben en te Iyden. Aldus geresolveert en gearresteert in 't Schip en ten dage als boven: was geteekentJacob Roggeveen, Jan Coster, Jacob van Groenevelt, Cornelis van Aelst, Steven de Wit, Frans Strooker, Hermanus van den Emster, Hendrik Brouwer." Continueerden wy nog met over en weer te la-

Archief | 1838 | | pagina 23