8 1721. 14 Augnslus. het bier geconsumeert is als wanneer aan het volk die de dagwagt hebben een half mudsken brandewyn sal gegeven worden waarmede wy onse reyse sullen konnen volbrengen 'en anders nietaan spek sal voor yder man een half pond ter week verstrekt worden van vleesch twee-maal in een week voor yder man drie quart pont, van den azyn sal aan yder man ter week een mudsken uytgedeelt worden, voorts van olie en boter volgens de mede gegeven randsoen-brieff en wegens de potspysals gorderweten en boo- nenvolle backen soo veel het volk bequamelyk kan eten, en eyndeling is in deze vergadering voorgele- sen de resolutie in den Breeden Scheepsraad van desen bodemgenomen op den 4. deserraekende het wenden van Capn' Cornelis Bouman: die daar op tot antwoort diendedat hy Capitain de voorsz. resolutie regtvaardigdeals wel ende te regt genomen syndedog dat zyn Éd. grovelyk was geabuseert door de agteloosheyt van desselfs Opper-Stuurmandie hem Capitain rapporteerdedat den Commandeur zeyn van wenden deede, waerop hy Capn* Bouman uit de kooy sprong om de orders tot wenden te gevensulx dat dese abusive aendiening oorzaak was van den be- gaene misslagwelke verantwoording gehoort en over wogen synde, so is hy Capn- Bouman daarover vry en onschuldig verklaart, met speciale ordre dat syn Ed. uyt den name van den raadden voorsz. Opper Stuurman ernstig en met nadruklijke woorden sal re commanderen en aanseggen om voorsigtiger en naau- kcurïger agt te geven op de zeynen in het toekomende te doen. Aldus geresolvéert en gearresteert in *t Schip en 1721. 15 Augustus 9 eit ten dage als boven: Was geteekend Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Bouman, Roelop Rosendaal." 15. Waren wij des middags op de Noorder po- lus hoogte van 48 graden 51 minutenen lenkte van 10 graden 1 minut, de wind Noord-Oost en Oost, met schoon weder en een bramseyls koeltje: presu meerden alsdoen uyt de bevonden breete (aangesien wy regt West hadden gestuurd) dat wy de bogt van Vrank- ryk waren ingetrocken 't welk door onse Zee-kundi ge bevestigt wiert, als synde een algemeene onder vinding dat de Wateren van den grooten Oceaan bogt- Waerts in hunnen loop nemen. Voorts is met Zuyder Zon zeyn gedaen om van koers te veranderen en West Zuyd-West te stevenenvolgens de resolutie van gis teren in raede genomenpeylden des avonds de onder- gank der Sonen bevonden 8 graden 5 minuten Noord- Westering. 17. Hadden des morgens een benevelde lugt, dog tegen den middag het weder klaer en helder wordende met een suyver horisonbevonden ons op de breete van 47 graden 30 minuten benoorden den Eve naar, en op de lenkte van 5 graden 11 minuten, de wint tusschen het Oosten en 't Oost-Noord-Oost met een bramseyls koeltjededen zeyn om Zuyd-West ten Zuyden te boegenvolgens gedagte resolutie van den 14. dezer. Hadden des" avonds 5 graden Noord-Weste ringdus voort zeylende met contrarie Winden, so is m erkwaard ï^s in de volgende dagen van dese maand voorgevallen als op den 22. deser, in 't begin I* 1 van

Archief | 1838 | | pagina 25