10 1721* 1 September van de horide-wagfc, onse groote marseyls rhede in 't midden aen twee stuckensynde een labber köëltje en ontrent het vierde glas van de voormiddag-wagt- was de rhede, die wy tot een waarborg hadden, klaer gemaekt en boven met het marseyl daeraenen op den 23. deden wy des middags zeyn om de Compas- sen te verbeterenwordende deselve verlegt van tien tot op vijf graden Noord-Westeringde lelie beoos ten de naald* September I.Bevonden ons qp de Noorderbreete van 34 graden 43 minutenen op de gegiste lenkte van 359 graden 18 minuten, de gecoppelde koers was Zuyden "West, de wind Zuyd-West en West-Zuyd-West met een bramseyls koelte en helder weder. Om trent het thiende glas in de naemiddags-wagtliep de wint heel Noordelyk nae het Oosten, stellende onse koers Zuyd-West ten Zuyden om de Canarische Ey landen bewesten te passeren, synde in hope van de Noord-Oost passaèt-wint gekregen te hebben. 24 Hadden wy volgens onse hoogmeeting dë Noorderbreete van 33 graden 38 minutenen de lenk te van 358 graden 27 minutende koers was Zuyd- West ten Zuydende wint Noord-Oost met een styvé bramseyls koelte. Ontrent de middag kregen wy een kleyn Scheepken in 't gesigtdat voor ons overlyde vertöonende een Engelsche vlag't welk van ons ins- gelyks gedaan isom niét erkend te syn wat Schee pen Wy warennae verloop van eett glas sagen nog 1721* KJ September II vyf zeylen aap stuurboord vooruyt, als wanneer het ons toescheen, dat het gepasseerde Scheepken onder de wint stak, 't welk nae weinig tyts verloop wel contrarie bevonden wierddog egter d'oorsaek was, dat wy alles slag-vaerdig maekten om ons naë be- hporen te verdedigenvoorts zeyn aen ons geselschap doende, opdat een ygelyk sig soude rangeren# Dus leggende, so klaerden de kimmen des Hemels hel der opdie nevelagtig waren geweesten sagen als doen het Eyland Porto Sanctosynde het Noordelyk- ste van de Canarische Eylanden. Onder tusscheii de yyf Schepen nader gekomen synde, bevonden dat het vier Tartanen en een kleyn Fregat warenwaar op wy afbrasten koers stellende West-Zuyd-West, om bewesten Madera te loopendes avonds peylden JPor- to Sancto Zuyd-Oost ten Zuyden ontrent vier mylen van ons. Met dese doordringende en voorspoedige passaat-wind continueerden wy Zuyd-Zuyd-West te stevenen tot den 6. deser, als wanneer nae Zuyder Zon zeyn gedaan is om van cours te veranderen, volgens resolutie op den 14. der jongst gepasseerde maand in raede getrocken, en te stuuren regt Zui den aan't welk duurden (na dat wy op den 7. de ser onse compassen regt wysend hadden gelegt son- der afwyking of de lelie parallel met de naald) tot den 10 wanneer wy in 't vierde glas van de dag-wagt het Eyland Bona Vista quamen te sien synde het Oostelykste van de Eylanden van Cabo Verteen peylden de Zuydhoek Zuyd-Zuyd-West 3 Zuyd

Archief | 1838 | | pagina 26