32 1721» 3 December, syndedat Eylant met een Weste coers te beseylen, en dan benoorden om tot in desselfs baay. Aldus ge- resolveert in rt Schip en ten dage als bovenwas ge- teekent: Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Bouman, Roelof Rosendaal.'1 3. Gisten wy te wesen op de Zuyder breete van 25 graden 17 minuten en op de lenkte van 337 graden 35 minuten, de gekoppelde coers was Oost-Zuyd-Oost 8| mylde wind Zuyden en Zuyden ten Oostenonder- seyls en gereefde marsseyls koeltemet donker nevel achtig weder hadden volgens een avond peyling van der Zons ondergank, 12 graden 5 minuten afwyking der naaide om de Noord-Oost. 4. Bevonden ons op de polus hoogte van 26 gra den 59 minuten Zuyden op de lenkte van 337 graden 41 minuten, de gecoppelde coers was Zuyd-Oost ten Oosten, de wind Zuiden met gereefde marsseyls en bramseyls koeltehelder wederingevolge van een morgen- en avondpeyling was de miswysing van 't com- pas 13 graden 45 minuten Noord-Oostering. 5. Was onse gegiste Zuyderbreete 27 graden 55 minuten en de lenkte 337 graden 1 minutde coers Zuyd-West ten Zuydende wint tusschen het Oosten en'tNoord-Oostenmet een bramseyls koeltje, goet weder, dog een dikke betrokke lugt; de peyling van der Zons ondergank was 15 graden 19 minuten Noord Oost. 6. Hadden met Noorder Zon de bevonden Zuyder breete van 30 graden 38 minuten, en de lenkte van 335 1721. 7 December 33 335 graden 9 minuten de cours synde geweest Zuyd- W«st ten Zuyden, de wint Noorden en Noord-Noord Oost onderzeyls- en harder weder met een hooge zee «it het Noord-Oosten verselt met donder en regenso dat ons voor-marsseyls rbeede een krack kreeg, die aanstonds nog boven synde, gewangt wierdhet Schip Th 1 EX hov EU verloor syn groote steng, en twee mannen die boven warensyn nedervallendeegter onbeschadigt gesaïveertdeeden 's middags 'tvereyschte zeyn voor onse mede seylende Scheepenopdat de rompassen souden verleyd worden van 10 tot 15 gra den, de lelie bewesten de naeld. 7. Was onse bevonden breete bezuyden de mid- dellyn 31 graden 37 minuten, de lenkte 334 graden 51 minutende gekoppelde cours Zuyd-Zuyd-Westde wint Zuyden, Zuyden ten Oosten, Zuyd-Zuyd-West en Zayd-West: onder-seyls, marseyIs en bramseyls koel te ongestadig weder met een dicke lugtytgenomen op de middag. 8. Bevonden wy te syn op de Zuyder polus hoog te van 31 graden 28 minuten en op de gegiste lenkte van 335 graden 14 minutende gekoppelde cours was Oost Noord: de wint Zuyd-Zuyd-West en Zuyd- "West met een marseyls koeltehelder en fris weder* 9. So toonde des morgens de pyling van d'op- komst der Zon dat wy hadden 16 graden 4 minuten Noord-Ooster afwykingbevonden des middags te syn op de breete van 31 graden 26 minuten Zuyd, en op gegaste lenkte van 335 grade-n 1 minutde ge- 3 knp-

Archief | 1838 | | pagina 37