76 1722. 13 February na verloop van vyf of ses- maanden geheel oneetbaer sullen wesen. Dit etmael meest dik en donker weder» 13. Was onse gegiste Zuyderbreete 39 graden 32 minuten, en de lenkte 305 graden 48 minuten, de gekoppelde cours Noord-Oost ten Oosten 26| royl, de wind West-Zuyd-WestZuyden ten Westen en Zuyd-Westbramseyls en marséyls koeltemet eene donkere benevelde lugtsagen wederom zee-robben. 14. Wierd met der Zons opkomste geroepen dat vooruyt land was: waarop aen de Africaansche Galet zeyn gedaen is; doch kort daer nae, door de opkomende nevelen het gesigt van hetselve ver- looren hebbende, begon de Zon met het 6de glas van de voormiddag-wagt door te breken, soo dat wy een helderen en klaeren kemel krygendehet land seer onderscheydentlyk konden sien op de distantie van 9 mylenen het dieploot werpende bevonden ons 110 vademen waters met eene groenachtige steckgrond.— Des middags peylden de Noordelykste hoek van de Rivier Baïdivia Oost ten Zuyden 8 mylen van ons afstandig als wanneer wy ons bevonden op de Zuy derbreete van 39 graden 27 minuten, en op de ge giste lenkte van 307 graden 42 minnten staende met ons bestek ontrent eene graad en dertig minnten op het landvolgens eenige Fransche Kaartendie geagt moeten worden de beste te synomdat sy de kusten Van Chili en Peru langentyd bevaeren hebbende daer door in staat syn geweest om goede en naauw keurige wacmcmingen te konnen doen: De koers was- 1722. 14 Februari/. ff Oost» de wind £uyd-West, Zuyden en Zuyd-Zuyd- Oost met een bramseyls en gereefde marséyls koelte stuurden langs de strecking van den wal op den af stand van tusschen de 3 a 4 mylen. Ontrent het 8ste glas van de agtermiddag-wagt deden zeyn om Officieren van de Africaansche Galet aen ons boord te hebbenten einde met deselve te over wegen of men het Ëyland La Mocha sonde aendoen om te Sienof men al daer eene goede quantiteyt erwten of boonen konde koopenen dus snppleren het gebrek dat wy ontrent onse erwten hebbendie seer slegt en vuurig synen nae verloop van eenige maan den oneetbaar: Voorts om andere reden meer in de Resolutie breeder te extenderen. Eyndelyk dat lïiefr by de wind af en aan soude houden tot het door breken van den dagom La Mocha niet voorby te loopen. Hadden de diepte van 20 vademen cingel grondsynde kleyne steentjes of keytjesniet be- kwaern om te ankeren. De Resolutie behelst) het volgende Breed en Raad der twee in compagnie seylen- de Scheepen gehouden aan 't boord van 't Schip denArend present Mr. Jacob Roggeveen, PresidentCapitain Jan Koster, voerende het voorschreve Schip den Arend, Capitain Roelof Ros en daal, commanderende op het Schip de J/fricaan sche Galet Jacob van Groene velt, eerste, en Cornelis van Aelst, tweede Opperstuurman, beydc dienst doende op 't Schip den Arend; Jan Oost f, .j 3tf

Archief | 1838 | | pagina 59