lentie der uitgave van het Dagregister der Reize van Rog GE VEEN aan dit Genootschap was toege staan: -welk herigt met dankgevoel aan Zijne Ex cellentie en hoogste tevredenheid door de Vergade ring vernomen wierd In geenen deele echter is dit verzoek door het Ge nootschap gedaanom den Heer van Wijk, diezoo als het Genootschap daar van kennis droeg, gaarne de uitgave van dit Dagregister zoude heb ben op zich genomenvan dat genoegen te versteken of om dat het zijn Ed. voor die taajc min berekend oordeelde: dit toch ware eens blijkbare miskenning van 9s Mans verdiensten in het door hem zoo loflijk bearbeide vak van der Nederlanderen zeetogtenen ter verdediging van de eer van Roggeveen Het Genootschap heeft, ten bewijze van het tegen deel, en als eene hulde aan zijn Edsvolgehoudene pogingen, zijn Ed. tot Medelid benoemddoch het was van gevoelen dat een in Zeeland gevestigd ge teerd Genootschap ivel eenige aanspraak had, am, door de uitgave der Reize van eenen voor- maligen zoo zeer miskenden Zeeuwdezes gedoelde- nis te vereeren hetgeen nogtans bij eiken belangstel lenden de verpligting aah den Heer ÏanWijÈ niet in H minst Verminderen kan. Vtrvolgens is door het Genootschap beshtenhet stuk stuk ten spoedigste ter pers te leggenen het toe- zigi over de uitvoering aan eene Commissie op te dragen-. Deze was van oordeeldat het Dagregister van Mr. J. R oggeveen moest gegeven worden zoo als" het wasin zijnen oorspj-onkelijken stijlalleen lijk niet eenige verbetering der spellingwaar de zelve thans al te stootend voorkwam, en met wegne ming van kennelijke schrijffoutendie den zin duis ter maakten, hoedardge echter maar weinige zijn voorgekomen De Commissie heeft ook spaarzaam eenige aan- teekeningen bij den tekst gevoegdmeest al ter ver gelijking met de twee bekende Verhalen van dezen reistogt, en met de opgaven van latere Reizigers no pens sommige bijzonderhedende meer uitvoerige Bijvoegselen achter het Dagregister zullenver trouwt zijwel niet geheel als zonder belang wor den aangemerkt. Zoo is dan nu op de gezegde wijze dit stuk pu- blici juris geworden. Een ruim veld staat nu open tot een vergelykend onderzoek van alleswat over deze ontdekkings-reis van Mr. J. Roggeveen is 2. TUI. KB ff ab m

Archief | 1838 | | pagina 5