S/A 1722. 18 February. te wescn het gansche Eyland in syn omtrek tc door- loopen; maer in haer ondersoek niets gevonden had den dan eene bedroefde aenschouvving van een ver ongelukt schipvan 't welke eenige stucken op het strand van de Zee geworpen syndegeoordeelt wierd dat hetselve een Fransch maeksel was. De rede nu waerdoor de Spangiaarden gepermoveert syn gewor den, om dit Eyland totaliter te verwoesten, ('t welk in voorgaende tyden seer vrugtbaer is geweest, vol gens het getuygenis der Bag-Registers van de Nas- sausche Vloot, Joris van Spilbergen, en ande re) is naer alle apparentie desedat de Engelschen of Zeeroövers aen dit Eyland gemeenlyk kwamen om verversching en victualie te bekomen en in te nemen't sy met geweld of permutatie en rnyling want het groote getal van manschapdie sy voerden veroorsaekte altyt (volgens hunne eygene Journalen) gebrek aan levensmiddelenwanneer sy dan op Ld Mocha het noodige bekomen haddensoo waren sy wederom in staat gestelt, oin hunne roofsugt uyt te voeren. Dese onse onderneming dus slegt en ongeluk kig uitgevallen synderesolveerden wy aenstonts om onse reys naer 't Eyland van Jan Ferdinand voort te 1722. 19 February. §5 (e setten. Ligten derhal ven onse ankers en geraak ten onder seyl ontrent het 3de glas van de voormid- dag-wagt, de wind met een seer slap koeltje was uyt het Zuyden. Met Zons ondergank peylden het Eyland Zuyden ten Oosten 6 mijlen van onsen het zigtbare Noordelykste land van ChiliNoord-Noord Oost, op eene distantie van 7 mylen. Onse Noord Ooster miswysing, volgens de bevinding van een avond-peylingwas 9 graden 4 minuten. 19. Bevonden ons op de Zuyder polus hoogte van 37 graden 2 minuten, en op de gegiste lenkte van 302 graden 58 minuten(hebbende ons bestek begon nen met 304 graden daar JLa Mocha op geplaatst is, volgens de generale Wereldkaartgedrukt by Joannes Loots tot Amsterdamen die by ons gebruykt is omdat wy haar bevinden met de Fransche Zee-Kaar ten en den Heer Fresier meest accoord te syn im mers ten respecte van de de strekkende vaste kust van Chili) de cours sedert de laatste peyling was Noord-West ten Noordende wind Zuyd-Zuyd-West en Zuyden ten Oostenslappe en ook bramseyls koelte met schoon fris en seer aangenaem wederderhal- ven ingeval het vervolg van goede dagen dit begin sel beantwooitsoo mag men besluyten dat wy van nu aen de vreedige Zee bevaren. 20. Uit Parijs werd onder dagteekening van den 18 Julij 1837 gemeld, dat dit Eiland, zoo vermaard door de geschiedenis van Robinson Crusoe Lij eene zware aardbeving in Chiligeheel zoude verzwolgen zijn (Rotterdamschc Courant van den 20 Julij 1837, No 86, kolom 3. reg. 7.) Indien dit waarheid isdan moeten na de aardbevingZeereizi gers dit Eiland, op dr breedte *n lengte, waar het lag, vergeefs ge- gezocht en daar uit tot deszelfs veidwijning besloten hebben: ten ware men op Zee het had zien verzinken: want van de vaste kust van Chili lag het ten minste 70 Duitsche mijlen westwaardsen kon dus van daar met grenè mogelijkheid gezien worden.

Archief | 1838 | | pagina 63