100 1722 3 April. tot dat men rnym en sekerlyk nog de verheyd van een honderd niylen sal hebben afgeseyldom in alle deelen het voorschrift van gedagte Instructie onge schonden te gehoorsamengelyk de bilïykheyd en on- se pli.gt dicteert. Aldus geresolveerd en geconcludeerd in 't Schip en ten dage als boven, (was geteekend) Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Boijman, Roelof Rosendaal. 3. Hadden de bevonde breete van 27 graden 1 minuut Zuyden de gegiste lenkte van 267 graden 31 minuten, de gekoppelde cours was West Noord West, de wind tusschen het Noord-Westen en het Zuyd-Zuyd-Oostenmet gereefde marseyls en brain- seyls koelte: schoon weder. Sagen ook veelderhande soorten van vogelen. De iniswysing der Compassen was 1 graad 46 minuten Noord-Oostering. 4. Gisten te syn op de Zuyder polus hoogte van 27 graden 1 minuuten op de lenkte van 267 gra den 2 minuten, de cours was West 6% mylde wind tusschen het Zuyd-Zuyd-1^ esten en het Oosten, met een labberluchtje en stiltevoorts seer goed weder hoewel een benevelde ïucht, die echter soodanig was, dat wy door twee peylingen van der Zons onder- en opgank bevonden 2 graden 37 minuten Noord-Ooster miswysing te hebben. 5. Was de gissing onser Zuyder breete 27 graden 4 minuten en de lenkte 266 graden 31 minutende gekoppelde cours West, Zuyd 7 inylende wind Noord-Noord-West en Zuyd-Wesl ongestadige koelte, ook Paasch Eiland 101 ook stilte met donker weder en regen vlaagjes. Sagen een schildpad, groente en gevogelte. Ontrent het 10de glas in de narniddag-wacht stak de Af RICAAN- scBE Galey die voor seylde onder de wind om ons in te wachten, zeyn doende van land te sien: na verloop van vier glasenalsoo het koeltje slap was, ky hem komende, vraegden wat hy gesien had: waarop geantwoord wierddat sy alle seer onderschey- dentlyk vooruyt aen stburboord een laeg en vlak Ey land hadden gesien, leggende in het West ten Noor den myl van haer hierop is goed gevonden met kleyn seyl voort te loopen tot het eynde van de eerste wachten dan te laten dryven oin de aenkomst van den dag te wachten. Dit dus beslooten syndegae* ven aen Capitain Bouw an, die achteruyt was, hier af de vereyschte kennis, en aen het land den naem van 't Paasch Eylandomdat het van ons op paaschdag ontdekt en gevonden is. Onder 't volk was groote blydschapalsoo een ygelyk hooptedat dit laege land de voorbopde was van de strekkende kust van 't on bekende Zuydland. 6. Hadden een slap koeltje uit het Zuyd-Oosten •en Oost-Zuyd-Oostenleggende het Paasch Eyland in 't West ten Noorden 8 a 9 mylen van ons boeg den onse cours van 't Westen ten Zuyden tot het Noord-Westenom aen de lykant van 't Eyland t,e loopen, op dat men van den lagerwal soude bevryd syndes middags was de gekoppelde cours West 10 mylen, de gegiste Zuyder breete 27 graden 4 minu ten, en de lenkte 265 graden 42 minuten. In het 9de

Archief | 1838 | | pagina 71