126 1722. 20 April minutendc gegiste lenktc 259 graden 35 minn ten, de cours West, de wind Oost, Zuyd-Oost en Oost, met een bramseyls koeltje, „„k een slap l„ch tje en een swaere hooge zee uyt het Zuydeuseer goed en klaer weder. Saegen twee pylstaerfen en ecu meeuw. een 20. Dreeven meest van stilte, doch omtrent de dag-wagt kregen een slap luchtje uyt het Zuyd-Oosten. Hadden des middags de Zuyder breete van 27 graden I minut volgens onse hoogmeeting, en de gegiste lenk te van 259 graden 11 minuten de cours was West met een krachtige hooge aenrolling der Zee uyt het ^uydendoch echter seer aengenaem weder. 21. Bevonden öns met Noorder Zon op de breete van 27 graden 1 minuut Zuyden op de gegiste lenk te van 257 graden 5 minuten, de cours was West, de wind Zuyd-Oost en Oostbramseyls en marseyls koel te met regenbuyen, een hooge zee als boven. On trent Zons opgank is zeyn gedaenten eynde de Ca- pitamen, benevens hunne Opperstuurluyden aen 't boord van den Commandeur souden komen om Raads vergadering te houdenen voorts te helpen beraeraen wat cours in het toekomende behoorde vastgesteld en geobserveerd te worden. Na het scheyden van de Ver gadering, is des middags Noord-West gestevend, synde als toen klaer, fris weder, en de inhoud van welke Resolutie het volgende bevat: doch alvorens daertoe te komen, moet ik met weihig woorden notee- ren dat men sich ten hoogsten te verwonderen heeft van 1722. 21 April127 a0 incnschcn te vinden die glory stellen oin naem- ig te wescn door het gemeen maeken hunner 'chriften met den druk, waerin sy de opgepronkte leugen gankbaer soeken te maeken voor suyvere ^erheydgelyk consteert aen eenen soogenaamden Capitain Davis Wil jam Dampier en Lionel Wafer g0o als denselven Dampier in syne Reys-Beschryvin- en Verhaelt, folio 266, en in de beschryving van de landengte van America folio 84door den gemelden Wafer beschrevenen met welk juweel den gemelden Dampier syn boek orneert en verciertwant aengesien wy geen land van Copayapo westwaerds tot op een af stand van 658 rnylendaer wy ons heden bevinden ontdekt hebben dan het Paasch Eyland'; soo volgt dat hetselve de kust is van 't onbekende Zuydland, naer 't oordeel van den gedachten Dampiersteunende op het getuygenis van Davis als desselfs ontdekker, en strekte Noord-West buyten het gesigt; 't welk nochtans de voorsz. Wafer bepaelt op 11 a 16 rnylen, doch beydc getuygendedat hetselve hoog land was. Wanneer nu het genarreerde vergeleken wordt met onse bevinding, soo resteert niet anders te seggen als dat dese drie(want sy waeren Engelschen) soo wel roovere van de waerheyd, als van de goederen der Spanjaerden, syn geweest. Raad der drie in Compagnie seylende Scheepen gehouden aan 'tboord van 't Schip DEN Arend, present Mr.Jacob Roggeveen, President: mits gaders alle de Capiteynen en Opperstuurluyden op desclfde Schoepen bcscheydcn. Dings-

Archief | 1838 | | pagina 84