*28 1722. 21 April, Hingsdag den 21 April 1722. Den President proponerendehoe noodsakelyk het was, om van onsen voor desen vastgestelden cours Ms veranderen en een ander te beraemenaengesien w volgens de gemiddelde lenkte der drie Scheepenons bevinden van Copayapogelegen op de kust van ChUi regt West aen, op de polus hoogte van 27 graden be- suyden den Evenaergeseylt te hebben eene verheyd van 658 mylenoversulks dat men met alle sekerheyd mag besluytendat de Instructie van onse Heeren Principalenals het rigtsnoer onser Expeditieen de Resolutien van den 2 en 10 deseringevolge deselve Instructie getrokken en beraemd gansch stiptelyk en rykelyk syn voldaen en naegekomenderhalve dan dewyle ohse eerste Kruystogt in de Zuyd-Zee cesseert' soo is 't ten hoogsten noodigdat men een geregu-' leerde cours vaststelle, om onse tweede Kruystogt exactelyk te konnen uytvoerenbestaande hierindat men van onse tegenwoordige gegiste standplaatse'soo - danigen cours sal eligeeren als 't behoort, ten eyn- de om het Honden Eyland te beseylen, leggende volgens de route van Capitain Willem Cornelissen Schouten925 mylen van de vaste kust van Chili en op de Zuyder jïreete van 15 graden 12 minuten. Wyders, wanneer wy daer gekomen sullen syn, of men als dan niet regt West behoorde te stuuren om het Eyland Zonder grond te ontdekken, gelegen op de hoogte van 15 graden oftè 15 graden en 15 minu ten bczuyden de middellynen van 't voorschrcve Honden Eyland ontrent honderd mylenaïwacr hy Ca- 1722. 21 April, 129 I Capitain Schouten slegt en effen water gevonden heeft en geen hol*e deyningen uyt den Zuydengelyk hy I tuyfft, gehad, en wederom (na ontrent 140 mylen in slegt water voertseylende) holle deyningen van het Zuydengekregen te hebben. Sulks dat onse Kruys- I togt alhier gerigt moet syn om te ondersoeken wat de t waere oorsaek van dit effen water is; en by gevolg I of die uytwerking niet vloeyt door een tusschen beyde l leggende* landstreek, en om daervan by ondervinding versekerd te synwat cours tot ontdekking van dien vereyscht soude worden te moeten stevenen. Verders I proponeerde hy Presidentof (aengesien wy een lange Jfrnystogt te doen hebben, en dat het onseker is dat men eenig land ontdekken sal) de goede voorsor- ge niet dicteert en vereyschtom rantsoen van drink- L water te geven, te weten, een kan van 10 mutskens daegs voor yder manals mededewyl onder het volk gebrek van tabak begint te ontstaen, of men alle maenden aen yder man niet behoorde uyt te deelen een pond tabaksynde van de Heeren Bewinthebberen als een geschenk voor liet volk ten dien eynde mede gegeven. Alle lietwelke met aendacht overwogenen de Zee- Kaerten deswegens nagesien syndesoo is met una- nimiteyt van stemmen goedgevonden en verstaen, dat men met Noorder Zon Noord-W est sal boegentot wy gekomen sullen wesen op de Zuyder polus hoogte van 15 graden 12 minutenen dan regt West aen om het Honden Eyland in 't gesigt te krygen; daer synde, de cours van West te continueerendoch soodanig dat men ontrent 100 mylen afgeseyld hebbende, zich 9. he-

Archief | 1838 | | pagina 85